Digjen dy automjete, një në Fushë Krujë dhe një në Elbasan

Dy automjete janë shkrumbuar nga zjarri gjatë natës, një në Fushë Krujë dhe një në qytetin e Elbasanit. Fatmirësisht nuk ka pasur persona të lënduar. Policia bën të ditur se automjeti tip Audi 80, në pronësi të shtetasit K.V. 60 vjeç, i parkuar në oborrin e banesës, është djegur plotësisht. Policia gjeti edhe dy granata […]

Continue Reading

Pagesa e energjisë, më korrektë familjarët dhe biznesi, shteti lë për të dëshiruar, i fundit në listë

Aksioni për reduktimin e humbjeve në sistemin energjetik, i fokusuar tek lidhjet e jashtëligjshme, i shoqëruar me masa të ashpra që arritën deri në burgosje duket se dha efektet e veta tek biznesi dhe familjarët, të cilët janë bërë më korrektë në pagesën e faturave. Por problem sot nuk janë më qytetarët, por vetë shteti […]

Continue Reading

PRAPASKENAT E GRUSHTIT TË SHTETIT NË MAL TË ZI – Nga Urim GJATA

  Nga Urim GJATA Në muajin korrik 2017, në Mal të Zi, ka filluar procesi gjyqësor ndaj një grupi, ku ishin të përfshirë shtetas malazezë e serbë, të cilët akuzohen për terrorizëm, pasi më 16-17 tetor 2016, në kohën kur zhvilloheshin zgjedhjet parlamentare në Mal të Zi, tentuan të organizonin një grusht shteti. Si organizator […]

Continue Reading

Asistenca sociale/ Rreth 80 mijë familje do marrin më shumë se 2 herë

    Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale, në fushën e mirëqenies sociale ka në fokus ndihmën ekonomike (asistenca sociale), ku sipas ministres Manastirliu, ajo do të dyfishohet ose trefishohet për 79 891 dhe do të krijohet një skemë për të reduktuar numrin e abuzimeve. Gjithashtu, për vitin 2018 janë parashikuar të trajtohen me pagesa […]

Continue Reading

Si ta llogarisni pensionin suplementar të pleqërisë

  Instituti i Sigurimeve Shoqërore ka ka publikuar në faqen e tij online, udhëzimet sesi qytetarët mund ta llogarisin vetë pensionin. Konkretisht: Llogaritja e një pensioni suplementar të pleqërisë: PSP = PMRMN x VSH x 1% PSP: Pensioni Suplementar i Pleqërisë PMRMN: Paga Mesatare Referuese Mujore Neto VSH: Vitet e Shërbimit Masa që rezulton nga […]

Continue Reading

Do të aplikoni për vizë amerikane? Ambasada këshillon: Procedura është vetëm një

  Ambasada amerikane në Tiranë ka dhënë këshillën e radhës për qytetarët shqiptarë që aplikojnë për vizë amerikane. Sipas saj, “fatmirësisht, ne jemi ekspertë kur vjen puna tek aplikimi për vizë dhe u përgjigjëm saktë me herën e parë! Nëse zgjidhni të aplikoni për vizë, procedura është “një dhe vetëm një”. Aplikoni në mënyrë të […]

Continue Reading

Në 2017-n u mbyllën 13 mijë biznese, edhe ky vit nis keq

Ka arritur në 13 mijë numri i bizneseve që kanë kaluar në status pasiv gjatë gjithë vitit 2017, sipas të dhënave të subjekteve me status pasiv të publikuara nga Tatimet dhe të përpunuara nga Me këto ritme, rezulton që në Shqipëri janë mbyllur gati 50 biznese në ditë përgjatë vitit 2017, duke përjashtuar fundjavat. Numri […]

Continue Reading

OSHEE/ Nëse nuk regjistroni banesën deri më 30 janar 2018 do t’ju ndërpritet energjia elektrike

    Operatori i Shpërndarjes së Energjisë Elektrike paralajmëron të gjithë individët që nuk bëjnë regjistrimin e adresës deri më 30 janar 2018 do t’ju ndërpritet energjia elektrike. Në një njoftim të shpërndarë për mediat OSHEE bën të ditur se lidhja e çdo individi me një adresë dhe kontratë energjie është një detyrim ligjor. “Një […]

Continue Reading

Obligacionet 10-vjeçare – Ankandi i parë i 2018, kuponi arrin në 7%

  Interesi i letrave të borxhit të qeverisë shqiptare e ka nisur në rritje edhe vitin 2018. Sipas të dhënave nga Ministria e Financave, obligacionet 10-vjeçare u emetuan me një kupon ose interes mesatar prej 7%. Ashtu siç pritej, kuponi u rrit krahasuar me ankandin e mëparshëm, kur obligacionet 10-vjeçare u emetuan me 6.45%. Qeveria […]

Continue Reading

Raporti 3 i ministres së Sipërmarrjes- Për çfarë janë ankuar bizneset dhe çfarë zgjidhjesh kanë marrë

Ministrja e Shtetit për Mbrojtjen e Sipërmarrjes Sonila Qato ka publikuar raportin e tretë të trajtimit të ankesave nga bizneset. “Kemi trajtuar 50 kërkesa, prej të cilave 29 kërkesë/ankesa, pas këshillimeve dhe gjetjes së hapësirave ligjore për të trajtuar çështjet, janë zgjidhur. Gjithashtu gjatë muajit dhjetor kemi publikuar dhe përmbledhjen e disa prej propozimeve tuaja, […]

Continue Reading