Greqi, arrestohen marinarët e anijes me eksploziv 

Autoritetet greke arrestuan marinarët, mes të cilëve edhe një shqiptar, të anijes që u kap me eksploziv pak ditë më parë në ishullin e Kretës. Anija “Andromeda”, me flamur të Tanzanisë dhe pronë e një kompanie greke, ishte nisur nga Porti i Mersint në Turqi dhe përmes Kanalit të Suezit do të shkonte në Oman, […]

Continue Reading

Maqedoni, Kuvendi voton ligjin për gjuhën shqipe

Parlamenti maqedonas ka miratuar me 69 vota pro ligjin për gjuhën shqipe. Në votim nuk pati asnjë kundër apo abstenim, ndërkohë që deputetët e VMRO DMPNE nuk morrën pjesën në votim. Debati për ligjin e sapomiratuar ka nisur që më 5 shtatorin e kaluar, në komisionin kuvendor për Çështjet Europiane. Ndërsa shumica parlamentare aprovoi nevojën […]

Continue Reading

Nis ristrukturimi i Albpetrol/Ngrihet grupi ndërministror. Në diskutim disa skenarë

      Deklaratat e herëpashershme të Kryeministrit Edi Rama dhe ministrit të Infrastrukturës dhe Energjisë Damian Gjiknuri për Albpetrol, tashmë kanë nisur të jetësohen. Burime pranë MIE bënë me dije për ‘Monitor’ se tashmë është ngritur një grup ndërministror, i cili po diskuton për të gjetur skenarin më të përshtatshëm të ristrukturimit të kompanisë […]

Continue Reading

Ja si i pushtuan grekët katundet e Korçës dhe Pogradecit në vitin 1941 – Nga Arben Llalla  

  Nga Arben Llalla   Këto fotografi i përkasin periudhës Dhjetor 1940 – Mars 1941, atëherë kur ushtria e Greqisë pati pushtuar jugun e Shqipërisë, pasi kishte mundur ushtrinë fashiste të Musolinit. Fotot i përkasin disa fshatrave të rrethit të Korçës si Dardhës, Osnat të Pogradecit, Libonik, Morava, Maliq. Fotografitë janë bërë nga ushtarët grekë, për të […]

Continue Reading

Ndiqej nga policia, humb jetën shqiptari në Greqi

Një shqiptar ka humbur jetën në Greqi gjatë ndjekjes nga policia. Ngjarja ndodhi mbrëmjen e së mërkurës rreth orës 20:00, në afërsi të Selanikut, ku policia gjatë një kontrolli rutinë ka tentuar të ndalojë një kamionçinë në të cilën dyshohej se kishte klandestinë. Drejtuesi i saj, një shtetas grek, ka rritur shpejtësinë për t’i shpëtuar […]

Continue Reading

Zvicra dhe Kina mbeten partnerët kryesorë ndër vite

Padyshim që kur flasim për orët, vendi i parë që të vjen ndër mend është Zvicra. Shteti europian përpos mirëqenies, është i njohur për markat e njohura të orëve si Rolex, Audemars Piguet, Breitling, Chopard etj. Në 2016-n, importet nga Zvicra, sipas të dhënave nga Dogana përllogariteshin rreth 1 milion dollarë. Në periudhën kohore 2012-2016, […]

Continue Reading

Paradoks “Made in Albania”/ Të varfër, por me “Rolex” ndër duar!

Disa nga arsyet kryesore që çojnë në blerjet e mallrave të luksit është rritja e vetëvlerësimit dhe vetëbesimit, apo edhe për cilësinë e produktit dhe mënyrën e prodhimit të tij. Individët që blejnë të mira luksi kategorizohen sipas studimeve më të fundit në: blerës irracionalë; njerëzit me vetëbesim të ulët; të fiksuar pas origjinalitetit; dhe në […]

Continue Reading

Rama-naftëtarëve të Ballshit: Mos hajdeni në Tiranë për protesta, flasim në ekranin e kompjuterit

Deklarata e Kryeministrit Në Platformë Digjitale ka dhe një hapësirë për të bërë interpelanca. Ashtu si një grup deputetësh mund të thërrasin në interpelancë Kryeministrin apo një ministër, një grup qytetarësh mund të thërrasë në interpelancë në këtë hapësirë që ne e krijuam enkas për këtë punë. Sot faktikisht është dita e parë që ndizen […]

Continue Reading

Kur Ambasadoret ‘Harrojne’ Statusin – Nga Genc Mlloja

  Nga Genc Mlloja “Serbia nuk ka ndryshuar pozicion dhe as ka qëllim ta bëjë. Kosova për Beogradin zyrtar është pjesë e Serbisë dhe do të vijojë të mbetet e tillë.” Deklarata eshte e cituar si pjese e nje artikulimi te ambasadorit serb në Tiranë, Miroljub Zaric, gjatë nje vizite ne komunitetin Serbo-Malazez në Shkodër, […]

Continue Reading