Basha mbledh sot aleatët për datën e protestës

Kreu i Partisë Demokratike Lulzim Basha do të mbledhë sot në orën 10:00 aleatët parlamentarë për të përcaktuar datën e protestës. Lajmi konfirmohet nga burime për Ora News. Takimi do të zhvillohet në selinë blu. Mësohet se në takim Basha ka thirrur edhe kreun e Partisë Agrare Ambjentaliste Agron Duka. Opozita do të nisë protestat […]

Continue Reading

Shkarkohet Haki Çako, MB: Sfida të reja e presin policinë

Drejtori i Përgjithshëm i Policisë së Shtetit, Haki Çako është liruar nga detyra me propozim të ministrit të Brendshëm, Fatmir Xhafaj. Në krye të uniformave blu është komanduar zv\drejtori i përgjithshëm i policisë, Rebani Jaupi. Çako largohet nga kjo detyrë pas një periudhe gati 3 vjeçare. Ai zëvendësoi Artan Didin ndërsa në njoftimin e Ministrisë […]

Continue Reading

Përplasja e anijeve, rrezik për dëm ambiental në Kinë

Autoritetet kineze thanë se i druhen një katastrofe të mundshme ambientale për shkak të një anije cisternë që vazhdon të derdhë naftë në det dy ditë pas përplasjes me një anije transporti mallrash. Sipas zyrtarëve kineze ekziston rreziku që anija cisternë të shpërthejë dhe të fundoset. Ekipet e emergjencës dhe shpëtimit që tentuan të afrohen […]

Continue Reading

Ndërtimi, 296 milionë euro; Në 2017 u dhanë 608 leje, shumica për banesa 

Të dhënat zyrtare nga Instituti i Statistikave paralajmërojnë një bum ndërtimesh të reja gjatë viteve në vijim. Vetëm në nëntë muajt e parë të 2017-ës autoritetet dhanë 608 leje ndërtimi në të gjithë vendin, ku do të investohen 296 milionë euro. Kjo shifër është 2.3 herë më e lartë se e njëjta periudhë e vitit […]

Continue Reading

“Shtegu i Gjelbër”, Veliaj: 2018-a, për Tiranën viti i biçikletave

Për të tretin vit radhazi në kryeqytet u zhvillua gara e “Shtegut të Gjelbër”. Nën kujdesin e Bashkisë së Tiranës dhe të Agjencisë së Parqeve dhe Rekreacionit, mbi 100 çiklistë amatorë dhe profesionistë, të apasionuar me natyrën dhe sportin, si dhe grupe të rinjsh vullnetarë, u bënë pjesë e itinerarit çiklistik. Garës iu bashkua edhe […]

Continue Reading

Grabitja në Korçë, Policia: Shpërblim për këdo që jep informacion

Policia e Korçës ka vendosur një shpërblim prej 200 mijë lekësh të reja për këdo që jep informacion të saktë mbi vendndodhjen e makinës së grabitur këtë fundjavë apo identitetin e autorëve. Ngjarja u regjistrua në rrugën që të con në malin e Moravës, kur persona ende te paidentifikuar, ndaluan një mjet BENZ dhe e […]

Continue Reading

66 mijë azilkërkues shqiptarë në Francë, Berisha: Në vend të mirëmëngjesit për Noriegën

Ish-Kryeministri Sali Berisha i ka përcjellë një mesazh domethënës, mëngjesin e sotshëm, kryeministrit Edi Rama, dërguar nga një vajzë e re që studion nga Francë. “Në vend të mirëmengjesit për Noriegën nga Parisi! – nënvizon me ironi Berisha në Fb. – Studentja dixhitale nga Parisi informon, sipas gazetës “Le Monde”, se 66 000 shqiptarë kanë kërkuar azil politik në Francë. Shqiptarët […]

Continue Reading