Kryeprokurorja Marku zgjedh këshilltarin e saj

Prokurorja e Përkohshme Arta Marku ka zgjedhur këshilltarin e saj. Ai është Besnik Cani, drejtues i Prokurorisë së Shkodrës. Kjo është lëvizja e fundit e Markut, ndëra lëvizja e parë e saj qe ulja në detyrë e drejtoreshës së Drejtorisë së Dekriminalizimit, Rovena Gashi; në vend të Gashit emëroi Arqile Koçën, një prej kandidatëve për kryeprokuror. Ndërsa Rovena Gashi kaloi prokurore […]

Continue Reading

Tiranë, zjarr në banesë; humb jetën një 85-vjeçar

Një 85-vjeçar ka humbur jetën pasi banesa e tij në rrugën “Frosina Plaku” të Tiranës është përfshirë nga flakët. Nga verifikimet paraprake ka rezultuar se zjarri ka rënë pasi ka marrë flakë rezistenca ngrohëse dhe si pasojë e tymit është asfiksuar i moshuari me inicialet S.N., i cili jetonte i vetëm. Grupi hetimor ndodhet në […]

Continue Reading

Vasili: Shëndetësia falas vdiq, rroftë militantizmi provincial

Kreu i grupit parlamentar të LSI, Petrit Vasili, përmes një postimi në rrjetin social Facebook, akuzon qeverinë Rama se po çon shëndetësinë drejt militantizmit dhe se po largohet gjithnjë e më tepër nga premtimi i shëndetësisë falas. “Shendetesia falas vdiq rrofte militantizmi provincial. Shendetesia e ketij kryeministrit te semure pa sherim, sot eshte thjesht rilindja […]

Continue Reading

Protesta për hidrocentralin, në hetim 60 persona, prishën flamurin turk  

Prokuroria e Lezhës ka nisur hetimin në gjendje të lirë për rreth 60 persona. Rreth 50 prej tyre po hetohen për tubim të paligjshëm, kurse 10 të tjerë për tubim të paligjshëm, kundërshtim të forcave të policisë, shkatërrim prone dhe nxitje urrejtje. Ngjarja për të cilën akuzohen ka ndodhur mesditën e datës 31 dhjetor, vetëm […]

Continue Reading