Iu gjetën 300 mln lekë në banesë, ish-gjyqtari kërkon lirimin

Gjyqtari i pezulluar i Gjykatës së Apelit të Tiranës, Shkëlqim Miri kërkon sërish lirimin nga paraburgimi për arsye shëndetësore. Gjatë paradites së të enjtes, avokati i Mirit, Ardian Visha i kërkoi Gjykatës së Krimeve të Rënda lirmin e klientit të tij, pasi ndodhet në gjendje të rëndë shëndetësore në spitalin e burgut dhe qëndrimi mëtejshëm […]

Continue Reading

Bizneset me një bilanc, nga 2018 bankat njohin vetëm atë të Tatimeve

Nga 1 janari i vitit të ardhshëm, biznesi mund të marrë kredi vetëm mbi bazën e bilancit që dorëzon tek tatimet. “Sot është fakt që bizneset punojnë me dy bilance. Një që deklarohet në tatimet dhe një që dorëzohet tek bankat për të marrë kredi. ne kemi marrë angazhimin që kompanive tu njihet vetëm një […]

Continue Reading

Kryeprokurori i ri, mblidhen “Ligjet”, Manja: Kuvendi të përmbushë detyrimin kushtetues

Komisioni i Ligjeve ka nisur diskutimet për Prokurorin e ri të Përgjithshëm, procedura që janë quajtur antikushtetuese nga opozita. Kreu i komisionit Ulsi Manja duke iu drejtuar opozitës tha se duhet diskutim juridik, duke lënë menjanë emocionin politik. “Në dispozitat kalimtare, të cilat janë për të zgjidhur situatën deri në konstituimin e organeve të reja, […]

Continue Reading

Lu: Kryeprokurori sipas OPDAT, të zgjidhet nga Kuvendi

Në kulmin e diskutimeve të politikës mbi çështjen e mbarimit të mandatit të Kryeprokurorit dhe mënyrën sesi do të zgjidhet Kryeprokurori i ri vendit, kur KLP ende nuk është ngritur, Ambasadori i Shteteve të Bashkuara të Amerikës në vendin tonë ka përsëritur edhe një herë qëndrimin e tij. Me anë të një deklaratë për shtyp, […]

Continue Reading

“Sektori Energjitik në Shqipëri fushë beteja e interesave Ruse dhe BE e SHBA”- Nga Prof. Florion Metohu

  Nga Prof. Florion Metohu Ministria e Energjitikës shqiptare në datë 22 Nëntor 2017 nënshkruan draft marrëveshjen me përfaqësues të Kompanisë gjigande ruse të naftës GazProm-filiali i Zvicrës dhe kompania simotër e saj me Seli në Loissane të Genevrës. Pala ruse zbarkoi në Tiranë dhe takimi është zhvilluar në fshehtësi me zyrtarët tanë në një […]

Continue Reading

Xhafaj: Në 2018, Shqipëria jo më në listën e vendeve që kultivon drogë

Shqipëria nuk do të jetë më në listën e vendeve ku kultivohet drogë, dhe për këtë janë marrë masat që tani për 2018. Kështu është shprehur ministri i Brendshëm Fatmir Xhafaj gjatë takimit me eurokomisionerin për zgjerimin, Johannes Hahn. Duke njohur komisionerin me planin e veprimit “Forca e Ligjit”, Xhafaj tha se janë skanuar grupet […]

Continue Reading

Shorti për KED, PD e LSI: Po diktohen listat e institucioneve të pavarura

Në Kryesinë e Kuvendit nisi seanca për hedhjen e shortit për përzgjedhjen e anëtarëve të Këshillit të Emërimeve në Drejtësi. Në këtë mbledhje, Këshilli i Lartë i Drejtësisë nuk kishte dërguar përfaqësues, LSI kishte njoftuar një ditë më parë bojkotimin e saj, duke e cilësuar si farsë, ndërsa Partia Demokratike me anë të Eduard Halimit […]

Continue Reading

Përzgjidhen 9 anëtarët e KED; nga Prokuroria pa short

Në Kryesinë e Kuvendit u hodh e shorti për përzgjedhjen e nëntë anëtarëve të Këshillit të Emërimeve në Drejtësi. Besnik Imeraj dhe Altina Xhoxhaj janë përzgjedhur si anëtarë të KED nga lista e Gjykatës Kushtetuese dhe Vitore Tushaj, anëtare zëvendësuese po nga kjo listë. Artan Broci u përzgjodh si anëtar nga lista e Gjykatës së […]

Continue Reading

Indira Ghandi, Mandela, Izraeli, Ballkani Perëndimor dhe Shqipëria Nga Kasem Seferi

  Nga Kasem Seferi O tempora! O Mores! Trashëguar nga mote të lashtë dhe të trupëzuar në historinë tonë shqiptare (pjesë e pandarë e asaj ballkanike, diku tragjike, diku dramatike dhe diku … komike) JETA NJERËZORE NË HISTORINË E SAJ I KA PËRZIERË NË TË “NJËJTIN ZIERËS (KAZAN) TË HISTORISË BOTËRORE, RAJONALE DHE … KOMBËTARE/KRAHINORE. […]

Continue Reading

Zbardhen propozimet në Kuvend / Kush janë 4 kandidatët zyrtarë për 2 vendet vakante në Autoritetin e Konkurrencës?

  Në Kuvend janë propozuar kandidaturat për 2 vendet vakante në Autoritetin e Konkurrencës. Vendet vakante janë krijuar si pasojë e përfundimit të mandatit të dy anëtarëve të zgjedhur nga Kuvendi ndaj edhe Komisioni për Ekonominë dhe Financat, në cilësinë e komisionit përgjegjës për këtë institucion, do të marrë në shqyrtim propozimet e grupeve parlamentare […]

Continue Reading