Veliaj: Falë investimeve, Tirana i shpëtoi përmbytjeve; Një politikan i moçëm gënjeu për ca vota

Kryetari i Bashkisë Erion Veliaj deklaroi se qytetet duhet të jenë të përgatitura për të përballuar situata sikurse ajo e disa ditëve më parë si pasojë e reshjeve të dendura. Në fjalën e mbajtur në konsultën e parë publike për Planin e Veprimit për Qytetin e Gjelbër, ku në përfundim të këtij procesi kryeqyteti do […]

Continue Reading

Petrit Vasili: Kultivuesi i drogës kërcënon SHBA dhe Europën me Rusinë

Kreu i deputetëve të LSI, Petrit Vasili ka reaguar sot për deklaratat e bëra dje nga Kryeminsitri Edi Rama në forumin për Ballkanin Perendimor në Bruksel. Në një koment në Facebook, Vasili shprehet se Edi Rama kritikon qëndrimin e Ramës, i cili deklaroi se Ballkani mund të shoh alternativa të tjera nëse BE nuk është […]

Continue Reading

Tiranë, sekuestrohet 65 kg kanabis; tre në pranga

Policia e Tiranës ka arrestuar tre persona në sajë të operacionit të koduar “Vakumona”, ku ka sekuestruar edhe 65.6 kg kanabis sativa. Për pasojë janë arrestuar Bashkim Joca, 46 vjeç, Albi Joca, 19 vjeç dhe Mirel Joca, 18 vjeç, nga Vakumona e Shëngjergjit në Tiranë. Gjithashtu është shpallur në kërkim dhe P. L. Tre të […]

Continue Reading

Rama-Basha në Bruksel, lexime të ndryshme për zhvillimet në Shqipëri

Rama-Basha në Bruksel, në të njëjtën ditë, vetëm 500 metra larg njëri-tjetrit, i lë vend imagjinatës për një Detantë, një vendtakim neutral, për të shoshitur mosmarrëveshjet e përditshme. Por, deklaratat e tyre publike edhe në Bruksel, tregojnë se dy liderët e politikës shqiptare vazhdojnë të flasin gjuhë të ndryshme, kur bëhet fjalë për zhvillimet në […]

Continue Reading

PSE U HARRUA SAMITI I DIASPORËS? – Nga Petrit KUÇANA

  Nga Petrit KUÇANA Mbetet dilemë e madhe se cila pikëpyetje mund të ngrihet e para për Samitin e Diasporës. Pse nuk u bë këtë vit, apo çfarë u bë gjatë këtij viti? Në mbamendjen e shumë delegatëve (samitxhinj), mund të rrokullisen pamjet e bukura të Tiranës së një viti më parë, kur deklarohej për […]

Continue Reading

Shpërblimi për 650 mijë pensionistët, si do ndahet fondi  qeverisë pas kompensimit të përmbytjeve

    Javën që vjen, pasi të rakordohen shumat në buxhetin e shtetit, pritet  vendimi i Këshillit të Ministrave për të përcaktuar se si do të jetë këtë vit Paketa e Solidaritetit. Fondi i vënë në dispozicion nuk preket për qëllimime të tjera, pret vetëm firmën e qeverisë për t’u shpërndarë. Bëhet fjalë për shpërblimet […]

Continue Reading

Sigurimi i detyrueshëm për pronat/  Variantet e FMN dhe Bankës Botërore për shtëpitë dhe të mbjellat

  Përmbytjet e fundit në vend sollën edhe një herë në vëmendje atë që qeveria e ka lakuar disa herë por që ende nuk ka marrë një masë konkrete ligjore. Sigurimin e detyrueshëm të pronës. Në fakt ky është një diskutim i hershëm mes qeverisë dhe institucioneve ndërkombëtarë financiare si Banka Botërore apo Fondi Monetar […]

Continue Reading

Banesat pa leje/ Oborret në përdorim, si merret certifikata e pronësisë

        Agjencia për Trajtimit të Pronave ka publikuar formularin e ri për tjetërsimin e oborreve në përdorim për llogari të kompensimit financiar. Në formularin e ri të gjithë personat që kanë ndërtuar banesat pa leje, duke përfshirë edhe oborret që kanë marrë duhet të përcaktojnë kufizimet me të tjerët, sipërfaqen dhe për […]

Continue Reading

Për një urë…izolohet fshati Vanë në Delvinë

Të paktën 350 banorë të fshatit Vanë në Delvinë janë izoluar mes dy brigjeve të lumit të Kalasës pas shembjes së urës që lidh këtë fshat me rrugën kryesore. Ura fillimisht u përmbyt nga prurjet e lumit gjatë reshjeve të fundit dhe më pas u shemb, duke ndërprerë komunikimin. Ata që duhet të zgjidhin situata […]

Continue Reading