Vjedh marketin për cigare dhe alkool, arrestohet 48-vjeçari

Cigare, pije alkoolike dhe sasinë e parave që ka mundur të gjejë e kanë çuar 48-vjeçarin Leonard Dano të vjedhë një market në Sarandë. Sipas burimeve zyrtare Dano, në rrugën ”Mitat Hoxha” ka vjedhur me thyerje të portës prej xhami, marketin e E.L., të cilit i ka vjedhur paketa të ndryshme, 12.000 lekë, 350 euro […]

Continue Reading

Kryemadhi: Edukimi i të rinjve nxjerr Shqipërinë nga tranzicioni

Kryetarja e LSI-së Monika Kryemadhi ka bashkëbiseduar me bordin drejtues të Universitetit “George Washington” në SHBA mbi problemet aktuale në Shqipëri. Gjendja aktuale e ekonomisë shqiptare, papunësia kritike e të rinjve në Shqipëri, rëndësia e cilësisë së arsimit të lartë për përfshirjen dhe integrimin e të rinjve në tregun e punës, për znj. Kryemadhi janë […]

Continue Reading

BSH organizon seminarin e Kërkimeve Ekonomike në Evropën Juglindore

Banka e Shqipërisë organizon në dy ditë, datat 4 dhe 5 dhjetor workshop-in e 11-të të Kërkimeve Ekonomike për Europën Juglindore. Ky seminar, i organizuar për të njëmbëdhjetin vit radhazi nga Banka e Shqipërisë, ka për qëllim të nxisë diskutimin dhe promovimin e kërkimit ekonomik, si dhe bashkëpunimin rajonal në Evropën Juglindore. Në këtë aktivitet […]

Continue Reading

Tiranë dhe Vlorë, dy persona tentojnë të vetëdigjen

Dy persona kanë tentuar të vetëdigjen paraditen e të martës. Rasti i parë është shënuar në Tiranë, ku S. ZH në shenjë proteste për pagat e munguara në punën që ka qënë ka tentuar të vetëdigjet. “Në autostradën Tiranë – Durrës, në rrugën dytësore, në taracën e një marketi shtetasi S.Zh., ish punonjes në ketë […]

Continue Reading

Takon Ramën, Mogherini: Mbështesim luftën kundër drogës dhe korrupsionit

Kryeministri Edi Rama është takuar me shefen për politikë të jashtme të BE-së, Federica Mogherini në Bruksel. Në deklaratën e përbashkët për mediat, ajo tha se Shqipëria ka bërë punë të jashtëzakonshme me reformën në drejtësi dhe luftën kundër drogës dhe korrupsionit. “Është një kënaqësi për mua të mirëpres përsëri kryeministri Rama, në një moment […]

Continue Reading

105-vjetori, Meta: FA, e pazëvendësueshme për shërbimin ndaj qytetarëve

Në kuadër të 105 vjetori të Forcave të Armatosura, Ministria e Mbrojtjes organizoi një ceremoni në sheshin ”Nënë Tereza”, ku i pranishëm ishte edhe Presidenti i Republikës, Ilir Meta. Në fjalën e tij, kreu i shtetit theksoi rolin e Forcave të Armatosura në ndihmë të qytetarëve të përmbytur nga reshjet e shumta të javës së […]

Continue Reading

Sigurimet për bujqit, ISSH: Ligji i faljes së kamatëvonesës për kontributet e papaguara është në fuqi deri në datën 31 dhjetor

    Qeveria parashikon ndryshimin e skemës së kontributeve për fermerët për shkak se formula aktuale po dështon nga numri i ulët i kontribuesve.  Institutit i Sigurimeve Shoqërore thotë se 80 mijë të vetëpunësuar në bujqësi paguajnë kontribute, dhe jashtë skemës janë aktualisht 120 mijë të tjerë. 80 mijë fermerë paguajnë kontribute shoqërore si të […]

Continue Reading

Tusk takohet me Ramën: Të mbahet ritmi i reformave

Kryeministri Edi Rama është takuar  me kreun e Këshillit të Bashkimit Europian Donald Tusk. Me anë të një postimi në “Twitter”, Donald Tusk e vlerëson takimin si mjaft pozitiv, ndërsa kërkon të mbahet ritmi i reformave. “Të mbahet ritmi në reformat e sundimit të ligjit për të përparuar në rrugën drejt BE”, shkruan Tusk në […]

Continue Reading

Kur do të thahet ky “moçal toksik” i quajtur Ballkani Perëndimor? – Maksim Sinemati

    Maksim Sinemati   SHBA dhe Bashkimi Evropian (BE), mbas një distancimi elegant shumevjeçar nga Ballkani dhe problemet e tij, më në fund, duket se e kuptuan se një prani e tyre më e madhe në rajonin tonë, jo vetëm që nuk do të jetë e tëpërt, por është edhe e nevojshme. Pak ditë […]

Continue Reading

Amnistia  për pensionet deri në 31 dhjeto/Fshihen gjobat dhe kamatëvonesat e sigurimeve për të vetëpunësuarit

      Amnistia fiskale u publikua në 21 prill në Fletoren Zyrtare Ligji Nr. 33/2017 për pagesën. fshirjen e shuarjen e detyrimeve tatimore, detyrimeve të pagueshme në doganë., si dhe procedura e heqjes nga qarkullimi të mjeteve të transportit pas fshirjes/shuarjes së detyrimeve tatimore. Ligji hyri në fuqi pas 15 ditësh,  pra amnistia filloi […]

Continue Reading