Vjedh kartat e kreditit të kushëririt, arrestohet

Klevis Veizaj, 23 vjeç nga Usoja e Mallakastrës kishte vjedhur kartat e kreditit të kushëririt të tij, e më pas kishte tërhequr edhe paratë. Veizaj ishte shpallur në kërkim pas denoncimit të bërë nga kushëriri i tij V. Veizaj, 25 vjeç. Policia nisi menjëherë hetimet për të gjetur autorin që kishte marrë kartat dhe pas […]

Continue Reading

Ulet rreziku i përmbytjeve, IGJEU: Prurjet e lumenjve në nivele normale

24 orët në vijim do të jenë të qeta, me reshje mesatare shiu kryesisht në Shkodër, Lezhë, Elbasan dhe Fier. Instituti i Gjeoshkencës parashikon që rreziku nga përmbytja e lumenjve në të gjithë territorin do të ulet ndjeshëm. Prurjet e lumenjve do të kthehen në nivele normale dhe nuk parashikohen përmbytje. Reshjet do të vijojnë […]

Continue Reading

Lufta në prag, SHBA-ja çon “superavionët” në Kore

Avionët luftarakë amerikanë, sidomos ata që nuk kapen nga radarët, fluturuan mbi Korenë e Jugut në nisje të stërvitjes së radhës ushtarake që, sipas Koresë së Veriut, po shtyjnë gadishullin drejt luftës bërthamore. Zyrtarë të ushtrisë amerikane thanë se avionëve F22 i janë bashkuar edhe ata F35, që të gjithë të pakapshëm nga radari dhe […]

Continue Reading

105-vjetori i krijimit të Forcave të Armatosura, ja mesazhi i Presidentit Meta

Presidenti Ilir Meta ka përcjellë një mesazh të veçantë me rastin e 105-vjetorit të krijimit të Forcave të Armatosura të Republikës së Shqipërisë. Teksa vlerëson punën dhe përkushtimin e ushtarakëve, sakrificat e tyre dhe të familjeve, angazhimin në krye të detyrës brenda dhe jashtë vendit, Kreu i Shtetit i bën apel Kuvendit dhe Qeverisë t’i […]

Continue Reading

Përmbytjet, Rama: Nismë ligjore për sigurimin e banesave e bizneseve

  Emergjenca e motit ka mbaruar dhe tashmë situata ka hyrë në fazën e dytë, në atë të reagimit ndaj pasojave. Në mbledhjen e Shtabit të Emergjencave Civile, kryeministri Edi Rama tha mes të tjerash se përparësi do të ketë dhe nisma ligjore për sigurimin e banesave dhe bizneseve nga përmbytjet. “Përparësi dhe marrja e […]

Continue Reading

Xhafaj: Vettingu, shumë shpejt do të shohim rezultatet e para

Ministri i Brendshëm Fatmir Xhafaj duke folur në konferencën “Lufta kundër krimit” , tha se nismat me tolerancë zero kundër krimit janë në sinkron me reformën në drejtësi. Ai tha se vettingu do të ndihmojë në pastrimin e policisë nga individë të inkriminuar. “Këto nisma vijnë në kohën e duhur, mbështeten dhe janë në sinkron […]

Continue Reading

Elbasan, maunia përplas për vdekje këmbësorin

Një 37-vjeçar nga Elbasani gjeti vdekjen mbrëmjen e së dielës teksa u përplas nga një maune në aksin Elbasan-Librazhd. Agron Murati ishte duke lëvizur në këmbë në anë të rrugës kur është përplasur nga mjeti. Policia ka mbërritur në vendngjarje, por nuk ka mundur të bëjë asgjë për të shpëtuar jetën e 37-vjeçarit, i cili […]

Continue Reading

Nën pushtetin e ujit. Përmbytje në Jug, shira “normalë” në Veri

Mbi 200 familje vijojnë të jenë nën ujë në fshatin Fitore të Vlorës, i cili u përmbyt tërësisht nga rreshjet e dendura të shiut. Edhe në Novoselë situata vijon të jetë e rënduar. Ministri i Brendshëm Fatmir Xhafaj është i kënaqur më punën në terren të forcave të policisë dhe të efektivëve të ardhur nga […]

Continue Reading