Zvicra, me halle “shqiptarësh” në “play off”-in ndaj Irlandës së Veriut

Mbrëmja e së enjtes në Belfast prezanton provën e parë, nga dy të tilla, që Zvicra duhet të kalojë për të qenë në Botërorin e futbollit, por edhe pse fillimisht u konsiderua favorite për t’u kualifikuar, skuadra helvete tani po has në probleme. Futbollistët shqiptarë që përbëjnë bazën e formacionit të trajnerit Petkoviç nuk janë […]

Continue Reading

“Financieri” i Habilajve mbetet në burg

Gjykata e Krimeve të Rënda ka dhënë masën e sigurisë arrest me burg për atë që prokurorët e kanë përcaktuar si “financieri” i bandës së Habilajve. Kjo ishte edhe kërkesa e prokurorëve, të cilët thonë se në përgjimet e palës italiane del se Nezar Seiti komunikonte vazhdimisht me Moisi Habilajn dhe diskutonte me të për […]

Continue Reading

Tatimet, biznesve u falen 95 mln euro; mbyllen 370 subjekte

    Drejtoria e Përgjithshme e Tatimeve njofton se në mbyllje të javës së pestë të aksionit antiinformalitet, në total kontrolli ka përfshirë mbi 10 mijë biznese, ndër të cilat 1242 subjekte kanë ndryshuar përgjegjësinë tatimore. Në këto pesë javë, janë arkëtuar 1.6 mld lekë detyrime të prapambetura, ndërsa ka nisur procesi i fshirjes së […]

Continue Reading

Çfarë pritet të sjellë tatimi i plotë i të ardhurave personale?

Gjatë diskutimeve në Kuvend për buxhetin dhe paketën fiskale të vitit të ardhshëm është bërë publik projekti për tatimin progresiv të integruar të të ardhurave personale. Kjo nënkupton se të gjitha të ardhurat e individit e jo vetëm pagat do të tatohen progresivisht. Aktualisht, peshën e vetme të tatimit progresiv për të ardhurat personale e […]

Continue Reading

Tatimet referojnë rastet kur kufizohet e drejta e zbritjes së TVSH-së

Në një manual të posaçëm Drejtoria e Përgjithshme e Tatimeve ka publikuar, rastet kur kufizohet e drejta e zbritjes së TVSH-së. Ligji “Për tatimin mbi vlerën e shtuar në RSH”, i ndryshuar, është ligji bazë, i cili përcakton rregullat dhe aplikimin e tatimit mbi vlerën e shtuar (TVSH), e cila zbatohet si një tatim në […]

Continue Reading

Reinke i FMN: Po i jepet fuqi e madhe për të vepruar lirisht Këshillit të Ministrave

      Paketa Fiskale i jep fuqi të madhe për të vepruar lirisht Këshillit të Ministrave, duke reduktuar në këtë mënyrë transparencën e ligjeve të taksave…   Fondi Monetar Ndërkombëtar (FMN) i ka shprehur hapur pakënaqësitë që ka në lidhje me Paketën Fiskale që ka miratuar Këshilli i Ministrave dhe që pritet të diskutohet […]

Continue Reading

Vendimi i Ministrisë/   Si do shkurtohen 2300 të punësuarit e Albpetrol , Gjiknuri: do trajtohen përkohësisht me pagesë

    Ministri i Infrastrukturës dhe Energjisë paralajmëroi për një ristrukturim të kompanisë shtetërore të naftës Albpetrol. Kjo sipas tij do të shoqërohet me një seri masash që synojnë përveç të tjerave uljen e kostos së një kompanie që merr para nga buxheti dhe jep pak përfitime. Për këtë fazë të gjithë naftëtarët që janë […]

Continue Reading

Shqipëria, me tatimin më të lartë mbi pagat dhe të ardhurat në rajon, si e ka nxitur shmangien

    Ministri i Financave, Arben Ahmetaj, ka paralajmëruar  se do të përgatitet një projektligj i ri për taksimin progresiv, ku do të përfshijë edhe të ardhurat e integruara në bazë të taksueshme, jo siç janë tani të fragmentuara. “Çdo e ardhur do të kalkulohet si një e tërë për periudhë tatimore dhe do t’i […]

Continue Reading

Manjani: Mirë urdhëri për peshkun, po për copat e mishit?

Një ditë pasi Ambasadori i SHBA-së në vendin tonë, Donald Lu, foli për arrestimin e peshqëve të mëdhenj, debati politik nuk ka të ndalur. Në një postim në rrjetin social facebook, ish-ministri i Drejtësisë, Ylli Manjani me ironi shkruan se urdhëri u dha, por shtron pyetjen se: Çfarë do të bëhet me pjesën tjetër, me […]

Continue Reading