Shqipëria dhe Kosova me komitet të përbashkët parlamentar

Shqipëria dhe Kosova nuk do të kenë vetëm mbledhje qeverie të përbashkëta, por shumë shpejt edhe një komitet të përbashkët parlamentar, është dakordësia e përbashkët mes kryeparlamentarëve të dy vendeve, Gramoz Ruçi dhe Kadri Veseli. “Dakordësuam plotësisht që, për sa i përket anës parlamentare, ashtu sikurse ka një komitet të përbashkët parlamentar Shqipëria me Bashkimin […]

Continue Reading

Vende pune në 15 drejtori, Rama: Nisni aplikimet

Këtë mëngjes, kryeministri Edi Rama e ka nisur ditën me një njoftim në faqen e tij në Facebook si zakonisht. Rama shkruan se Drejtoria e Përgjithshme e Shërbimeve të Transportit Rrugor ka shpallur 15 vende vakante për pozicionin e drejtuesit dhe nxit të gjithë qytetarët të aplikojnë deri më 15 nëntor. “Mirëmëngjes  dhe ju uroj […]

Continue Reading

“Forca e Ligjit”, Lu: Të fillojë arrestimi i “peshqve të mëdhenj”

Ambasadori amerikan përshëndeti operacionin “Forca e Ligjit” i prezantuar nga Ministria e Brendshme dhe për herë të parë vendosi afate se kur pret rezultate nga ky operacion. “Të flasim me vepra dhe jo me fjalë. Presim që ky plan agresiv i Qeverisë së Shqipërisë të përfundojë me arrestimin dhe ndjekjen penale të disa peshqve të […]

Continue Reading

  Shah–mat VMRO-DPMNE-së në Maqedoni, çfarë po ndodh me këtë parti? – Maksim Sinemati

Maksim Sinemati   Çfarë po ndodh në partinë e djathtë maqedonase, VMRO-PMNE, që, deri dhjetorin e vitit të kaluar, gjatë 10viteve me radhë, ishte pothuajse e “paprekshme”,derisa, mbas zgjedhjeve parlamentare të parakohshme, më11 dhjetor2016, në Maqedoni, në fuqi erdhi partia e majtë opozitare, LSDM (Lidhja Social-Demokrate e Maqedonisë) që, megjithëse nuk i fitoi zgjedhjet, por […]

Continue Reading

Të dhënat e reja të CIA-s: Rritet ndjeshëm obeziteti në Shqipëri dy vitet e fundit, si renditemi në botë

  Obeziteti është cilësuar si sëmundja e shekullit dhe sipas Organizatës Botërore të Shëndetit është më shumë se dyfishuar nga 1980, duke marrë përmasa epidemike. Pas një rënieje në Shqipëri deri në vitin 2014, ai është rritur sërish ndjeshëm dy vitet e fundit, duke paralajmëruar shtimin e një sërë sëmundjeve të lidhura me të, ku […]

Continue Reading

Projekti historik –  Kanadaja do të pranojë 1 mln emigrantë gjatë 3 viteve të ardhshme

Kanadaja do të mirëpresë gati një milionë emigrantë gjatë tre viteve të ardhshme, sipas strategjisë shumëvjeçare të paraqitur nga qeveria Liberale sot në atë që ajo e quan “nivelet më ambicioze të emigracionit në historinë e kohëve të fundit”. Numri i emigrantëve nga bashkimet familjare dhe refugjatët do të rritet në 310 000 në vitin […]

Continue Reading

“Paradise Papers” zbulon sekretet e pasurive të fshehura të superbosëve

  Dosjet nga firma ligjore off-shore tregojnë marrëdhëniet financiare të Mbretëreshës, kompanive të ndryshme shumëkombëshe dhe anëtarëve të kabinetit të Donald Trump. Bizneset më të mëdha në botë, kryetarët e shteteve dhe figurat globale në politikë, argëtim dhe sport, të cilët kanë “strehuar” pasurinë e tyre në parajsa fiskale, janë duke u zbuluar këtë javë […]

Continue Reading

Tiranë, si po luhaten çmimet e apartamenteve, pritshmëritë

  Tregu i pasurive të paluajtshme po përjeton një periudhë të mirë, ndërsa agjencitë kryesore dhe ndërtuesit pohojnë trendin pozitiv si të shitjeve të apartamenteve ashtu edhe të qirave. “Monitor” kreu një vëzhgim të tregut të banesave për pallatet e reja që janë në ndërtim, ku oferta e lartë ka stabilizuar çmimet. Si ndikoi procesi […]

Continue Reading

Taksa mbi ndërtesat, kadastra fiskale gati më 2020

  Kadastra fiskale, projekti më ambicioz në reformimin e taksës së pronës, i cili synon t’i sjellë më shumë të ardhura pushtetit vendor, pritet të finalizohet në vitin 2020. Kjo do të thotë që dy vite: 2018 dhe 2019, do të shërbejnë si vite tranzicioni për ndërtimin e kësaj kadastre, por edhe për edukimin e […]

Continue Reading

Tani që u mbyll çështja e Kosovës, fillon ndërkombëtarisht ajo e Çamërisë – Nga Spartak Ngjela

Nga Spartak Ngjela Çfarë tregon sot kjo që po quhet çështje e Himarës? Si tregues kryesor për këtë do të jetë qëndrimi i qeverisë shqiptare. A do të qëndrojë qeveria aktuale shqiptare dhe t’i tregojë vendin arkaizmit antishqiptar grek? Nëse e bën këtë, tregon se është me shqiptarët. Të gjitha qeveritë e Tiranës deri tani […]

Continue Reading