Taulant Balla: Prokuroria po mbyll “CEZ”-in

Sekretari i Përgjithshëm i Partisë Socialiste, Taulant Balla akuzoi prokurorinë se po përpiqet të mbyllë dosjen CEZ pa kryer asnjë hetim dhe pa konsideruar asnjë nga gjetjet e raportit përfundimtar të Komisionit Hetimor Parlamentar.  Taulant Balla dënon veprimin e prokurorisë që, sipas tij, ka dërguar dosjen në gjykatë duke kërkuar mbylljen e saj, duke neglizhuar […]

Continue Reading

Si e liroi Drejtësia Mahmutajn? Prokuroria e gjykata mbyllën sytë para dëshmisë

Artur Mahmutaj, i arrestuar në Itali si i implikuar në trafikun e 75 kilogramëve kokainë dhe i dyshuar si pjesë e një bande narkotrafiku, nuk është një emër i panjohur për drejtësinë shqiptare.  I njohur si ish-zëvendësdrejtori i Hekurudhave në Durrës, ai është mbajtur në paraburgim për 3 muaj, pas zbulimit të një laboratori modern […]

Continue Reading

Nis reforma e ujit, 3 muaj për konsumatorët që të pajisen me matësa

Nga kjo e hënë nisi zyrtarisht reforma e ujit. Abonentët familjarë apo bizneset kanë 90 ditë kohë afat për të rregulluar raportin me ujësjellësit, duke këputur lidhjet e paligjshme dhe duke shlyer borxhet e prapambetura. Por kjo është vetëm faza e parë e operacionit kombëtar. “U japim kohë konsumatorëve të vetërregullohen, në bashkëpunim me bashkinë […]

Continue Reading

Asistenca sociale, si verifikohen emrat në regjistrin elektronik

  Për të përfituar ndihmën ekonomike, osa siç quhet rëndom asistenca sociale,   anëtarët madhorë të familjes paraqiten çdo 3 muaj pranë administratorit shoqëror për të deklaruar lidhur me gjendjen social-ekonomike të familjes. Administratori shoqëror hedh në Regjistrin Elektronik Kombëtar. Ky është vendimi më i fundit që ka marrë qeveria për të gjithë përfituesit e […]

Continue Reading

Buxheti i vitit 2018, sa do të rriten pagat e mësuesve dhe të mjekëve

  Arsimtarët në shkollat fillore, mësuesit në shkollat e mesme, si dhe të punësuarit në çerdhe e kopshte në Maqedoni do të përfitojnë rritje page në nivelin 5 për qind. Kështu kanë raportuar sot mediat maqedonase, duke cituar ministrin e Financave, Dragan Tovdovski. Referuar deklaratës së kreut të Financave Publike në Maqedoni, do të pësojnë […]

Continue Reading

 Amnistia e parave dhe kapitaleve të fshehura, planifikohet zhbllokimi i miliarda lekëve kapitale

  Kriza ekonomike që ka prekur vendin, ka nxjerrë në pah nevojën për bërjen e një amnistie fiskale. E kërkuar disa herë nga biznesi vendas dhe e përsëritur dy ditë më parë, mundësia e bërjes faktike të kësaj amnistie për herë të parë po shikohet seriozisht edhe nga qeveria, njoftojnë burime qeveritare. Parashikimet për një […]

Continue Reading

Kundër të gjitha këshillave, qeveria këmbëngul te ulja e pragut të TVSH-së – Gjergj Erebara | BIRN |

Gjergj Erebara | BIRN |       Fondi Monetar Ndërkombëtar është i fundit nga shumë institucione që flasin kundër dëshirës së vetëshpallur të qeverisë për uljen e pragut të regjistrimit për Tatimin e Vlerës së Shtuar, një masë që rrezikon të zhysë në kaos administratën tatimore dhe një numër të konsiderueshëm biznesesh. Megjithatë, kundër […]

Continue Reading

Ruçi në Kosovë: Të punojmë për zgjidhjen e problemeve të qytetarëve

Kreu i Kuvendit, Gramoz Ruçi, nisi vizitën dyditore në Kosovë me një takim me homologun e tij Kadri Veseli.  Në konferencën e përbashkët për shtyp, Ruçi tha se “dy parlamentet duhet të krijojnë një komitet për të zgjidhur problemet e qytetarëve”. Ndërsa kreu i Kuvendit të Kosovës, Kadri Veseli theksoi: “Po punojmë për intensifikimin e […]

Continue Reading

Protestë për rrugën, TAP-it i kërkohet riparimi

 Për të dytën herë brenda pak ditëve, banorët e Njësisë Administrative Dërmenas në Fier kanë protestuar për gjendjen e aksit rrugor Fier- Seman, që sipas tyre është dëmtuar nga mjetet e rënda të kompanisë TAP.  Për banorët kjo rrugë është e një rëndësie jetike, pasi u shërben jo vetëm për të çuar prodhimet bujqësore e […]

Continue Reading

Kapiteni Agolli: Jam ende pjesë e kombëtares

Edhe pse nuk është pjesë e skuadrës për miqësoren ndaj Turqisë, Ansi Agolli vazhdon të jetë pjesë e ekipit kombëtar.  I ftuar në emisionin “Zona Gol” në Supersport, kapiteni i kombëtares zbulon arsyen pse nuk është pjesë e kombëtares për miqësoren e 13 nëntorit. “Trajneri më telefonoi dhe më shprehu besimin e tij. Për të, […]

Continue Reading