”Kanabisi”, zbardhet axhenda e ministrit të Brendshëm italian

  Ministri i Brendshëm i Italisë, Marco Minniti, do të zhvillojë takime të rëndësishme në vend, në kuadër të raportit mbi kanabisin. Mësohet se ministri do të jetë i shoqëruar nga një delegacion i nivelit të lartë të Ministrisë së Brendshme dhe Policisë italiane. Ministri Minniti do të zhvillojë takime me homologun Fatmir Xhafa, kryeministrin […]

Continue Reading

Fjalimi i mesnatës/ Basha zë foltoren dhe akuzon: Tahiri merrte 30 mijë euro për qiranë e drogës

Pak para se të miratohej buxheti faktik i vitit 2016-të, në një seancë maratonë në foltoren e Kuvendit është ngjitur kryedemokrati Lulzim Basha. Ashtu si edhe gjatë paradites, edhe në mbrëmje ai i qëndroi mendimit se deputetët e mazhorancës ishin ulur në karriget e Kuvendit falë fushave me hashash. E përveç kësaj ai u ndal […]

Continue Reading

Dekriminalizimi – Sot vendoset mandati i Kapllanajt, PS sulmon Prokurorinë dhe kreun e KQZ

Komisioni Qendror i Zgjedhjeve do të vendosë sot për mandatin e kryetarit të bashkisë të PD Mallakastër, Agron Kapllanaj, i cili preket nga ligji për dekriminalizimin. Sipas PS, kryebashkiakut Agron Kapllanaj duhet ti hiqet mandati.  Në një njoftim për mediat të PS thuhet se Prokuroria dhe kryetari i KQZ, Klemend Zguri kanë shkelur ligjin. PS […]

Continue Reading

Thikë në kokë djalit të xhaxhait pas sherrit për pronën, arrestohet 28-vjeçari

    Një tjetër konflikt në familje ka shkas sherrin për pronën. Një 21-vjeçar ka shpëtuar për mrekulli, pasi djali i xhaxhait të tij e goditi me thikë në kokë. Ngjarja e rëndë ka ndodhur në në fshatin Stërbeg, në Rrogozhinë. I plagosuri është dërguar në spital për të marrë ndihmën mjekësore, ndërsa policia ka […]

Continue Reading

Asgjesohet rrjeti që trafikonte shqiptarët me 500 euro për person

Policia greke ka asgjesuar një grup kriminal të trafikut të emigrantëve klandestinë, kryesisht nga Shqipëria. Në zona të ndryshme të Janinës janë arrestuar deri tani 7 shtetas shqiptarë dhe 4 grekë.     Mes tyre, kreu i rrjetit, një shtetas shqiptar me moshë 40 vjeç si dhjetë pjesëtarë të besuar të tij. 6 shtetas shqiptarë, […]

Continue Reading

Kanabisi dhe narkotrafikantët, Minniti 35 minuta në zyrën e Xhafajt

Ministri i Brendshëm italian, Marco Minniti ka nisur zyrtarisht vizitën në Tiranë. I shoqëruar nga ambasadori italian, Alberto Cutillo, takimin e parë ai e ka pasur me homologun e tij, Fatmir Xhafaj, ndërsa do takojë dhe presidentin Ilir Meta e kryeministrin Edi Rama. Takimi është zhvilluar në Ministrinë e Brendshme me dyer të mbyllura, ndërsa ka […]

Continue Reading

Nga Azem Parllaku – Gjeneralë të doktorit, prefektë të piktorit

Nga Azem Parllaku   Profesioni në të cilin përgjegjësia për jetën e vdekjen bie në supe të njoma, është ai i ushtarakut. Kolin Pauell, si ish-ushtarak dhe politikan i suksesshëm në Shtetet e Bashkuara të Amerikës, e konsideron Ushtrinë si pjesën që e përjeton idealin demokratik më përpara se çdo pjesë tjetër e shoqërisë. Sigurisht që […]

Continue Reading

Biznesi i vogël në Kushtetuese? FMN: Zgjerimi i TVSH barrë e rëndë

Në komisionin e ekonomisë u diskutua projektligji për Buxhetin 2018, e cila ndër të tjera parashikon që të përfshijë në skemën e TVSH-së edhe biznesin e vogël. Aktualisht bizneset me që kanë një qarkullim vjetor nën 5 milionë lekë janë të përjashtuar nga TVSH-ja. Megjithatë, sipas anëtares së opozitës Jorida Tabaku, ky vendim pritet që […]

Continue Reading

Tregu i pasurive të paluajtshme, “lavatriçe” e parave të gjyqtarëve në Shqipëri

  Investimet në pasuritë e paluajtshme të gjyqtarëve dhe prokurorëve përbëjnë burimin kryesor të dyshimeve për pastrim parash prej tyre, por transaksionet e kujdesshme dhe mungesa e koordinimit mes institucioneve të hetimit ka sjellë dështimin e vënies së tyre para drejtësisë. Në prag të nisjes së procesit të vettingut, Drejtoria e Parandalimit të Pastrimit të […]

Continue Reading

Indeksi: Shqipëria në listën e vendeve që nuk e kontrollon dot korrupsionin dhe nuk i zbaton ligjet

  Media ekonomike italiane ‘IlSole 24Ore’ ka përpunuar të dhënat e fundit të Bankës Botërore për indeksin e qeverisjes, duke u përqendruar në treguesin e korrupsionit dhe zbatimit të ligjeve, dy tregues që lidhen ngushtësisht me njëri-tjetrin, ku dhe rezulton që Shqipëria çalon dukshëm. Indekset e Bankës llogariten duke marrë një vlerë maksimale prej 2.5% […]

Continue Reading