Meta: Kur cenohen gazetarët, cenohet demokracia

Kreu i shtetit Ilir Meta ka pritur në Presidencë një grup gazetarësh në kuadër të Ditës Ndërkombëtare për dhënien fund mosndëshkimit të krimeve ndaj gazetarëve. Presidenti tha se kur cenohen gazetarët, është cenuar demokracia. “I bëj apel të gjithë institucionet shtetërore që të veprojnë në mënyrë të menjëhershme dhe shembullore sa herë që ka akte […]

Continue Reading

Sherr për ullinjtë, adoleshenti plagos bashkëmoshatarin

Një adoleshent është plagosur me thikë nga një bashkëmoshatari i tij për shkak të një sherri të momentit. Ngjarja ka ndodhur në vendin e quajtur “Në Fermë” në Borsh të Himarës, ku konflikti mes tyre ka nisur për disa rrënjë ullinj në këtë zonë. D. Z., 16 vjeç ka goditur me mjete të ftohta prerëse […]

Continue Reading

Ahmetaj: Vendi iu largua skenarit grek. Kthesa e ekonomisë nisi që në 2016

Viti 2016 shënoi kthesën që i dha mundësinë qeverisë t’u thotë shqiptarëve se lanë mbrapa krizën dhe se vendi u largua njëherë e përgjithmonë nga skenari grek. Ministri i Financave dhe Ekonomisë, Arben Ahmetaj duke marrë fjalën në seancën plenare të Kuvendit ku po diskutohet buxheti faktik i vitit 2016 deklaroi se, ky vit po […]

Continue Reading

Goditet mafia më e fuqishme shqiptare në Amsterdam, sekuestrohen dhjetëra kilogramë kokain

Mafia shqiptare, e cila është shumë e fuqishme në Angli, po përbën një kërcënim gjithnjë e më të madh për Holandën. Ajo luan një rol të rëndësishëm në rrjetin e drogës të Amsterdamit. Me bastisjen e 14 ndërtesave dhe arrestimin e 7 të dyshuarve, departamenti i hetimit kriminal në Amsterdam përfundoi një hetim intensiv, një […]

Continue Reading

Berisha-Ramës: Çfarë donte Olsi Rama në makinën e trafikantëve të Xibrakës?

  Ish-kryeministri Sali Berisha ka hedhur akuza të forta ndaj Edi Ramës dhe Fatmir Xhafës, për lidhjet e tyre me drogën. Duke folur në foltoren e parlamentit, Berisha ka kërkuar të dijë nga Edi Rama, se çfarë donte Olsi Rama në makinën e trafikantëve të Xibrakës. Fjala e ish-kryeministrit Sali Berisha: Ajo që ndodhi 2 […]

Continue Reading

Fëmijët e periferive klithin në heshtje – Nga Gjergj Meta

Nga Gjergj Meta Kronika e emisionit investigativ “le Iene” të Mediaset-it, rreth fëmijëve që mblidhinin krom në Bulqizë, e shtoi edhe më shumë atë ndjesi negative që shpesh na kaplon kur shohim se në vendin tonë ende shumë gjëra janë duke ecur mbrapsht. Shumë punë bëhet për fëmijët nga shumë organizma qeveritarë dhe jo qeveritarë, […]

Continue Reading