Dita e Çlirimit/ Presidenti, kryeministri dhe LSI nderojnë dëshmorët

Krerët më të lartë të shtetit bënë homazhe në varrezat e Dëshmorëve të Kombit për të nderuar të rënët e Luftës Nacional Çlirimtare në ditën e 73-vjetorit të çlirimit të Shqipërisë.   Presidenti Ilir Meta, Kryetari i Kuvendit Gramoz Ruçi, kryeministri Edi Rama, ministrja e Mbrojtjes Olta Xhaçka dhe kryetari i bashkisë së Tiranës Erion […]

Continue Reading

Arben Ristani: “Peshqit e mëdhenj” kapen në janar

Arben Ristani, sekretar i përgjithshëm i PD-së denoncon ashpër situatën e kriminalitetit në vend dhe lidhjet me pushtetin, ndërsa PD-së i kërkon një luftë pa kompromis ndaj krimit dhe drogës. Z.Ristani flet për “Gazeta Shqiptare” për çështjen “Tahiri”, provat që e implikojnë atë me krimin dhe pse “peshqit e mëdhenj” nuk kapen tani, por në […]

Continue Reading

29 nëntori “tinëzar” i Pandeli Majkos: Në të dyja krahët e kufirit…

Pandeli Majko duket se nuk i ka pritur mirë kritikat e opinionit publik këto ditë, lidhur me nismën e fundit për të hequr barrierat mes Shqipërisë dhe Kosovës. Duke uruar festën e Çlirimit, nëpërmjet një statusi në Facebook, Majko shkruan se ky 29 nëntor i duket i akullt e tinëzar. ”Shpresoj, që 1 janari 2018 […]

Continue Reading

Tillerson për Ballkanin: Braktisni armiqësitë e vjetra

Sekretari amerikan i shtetit, Rex Tillerson u përpoq të sigurojë edhe një herë Europën se Shtetet e Bashkuara mbeten plotësisht të përkushtuara ndaj sigurisë ne kontinentin e vjetër, veçanërisht në sprapsjen e kërcënimeve që vijnë nga Rusia. Tillerson, i cili javën e ardhshme do të vizitoje disa kryeqytete europiane, tha se SHBA do të ishte […]

Continue Reading

Dhuratë para Vitit të Ri,  biznesit të pijeve energjike, u hiqet akciza

    Një tjetër lob duket se ka arritur të bindë qeverinë për t’i shpëtuar një takse. Bëhet fjalë për pijet energjike per të cilat nëse propozimi, që ka kaluar miratimin e komisioneve parlamentare, do të kalojë edhe hallkat e tjera, do të bëjë që këto biznese të kenë zero akcizë. Propozimin në Kuvend e […]

Continue Reading

Simboli që mbështjell atribute të shenjta =  Nga Azem Parllaku

  Nga Azem Parllaku   Flamuri shqiptar, shqiponja dykrerëshe e zezë në sfondin e kuq është simboli më sublim i shprehjes së identitetit të shqiptarëve, kudo që jetojnë ata.Ky flamur ka mbajtur gjallë qenësinë shqiptare në rezistencën kundër pushtuesve të huaj, sidomos gjatë shekullit XX. Flamuri është dëshmi e besnikërisë ndaj atdheut dhe ndaj kombit.Prandaj, […]

Continue Reading

Mbyllet kompania Plus Communication, çfarë do ndodhë me klientët

    Tregu i telefonisë celulare do të mbetet me tre operatorë. Autoriteti i Konkurrencës ka miratuar transferimin e frekuencave të Plus Communication, operatorit të katërt në treg, tek dy operatorët më të mëdhenj, Vodafone Albania dhe Telecom Albania. Konkurrenca bën të ditur se Plus Communication kishte kërkuar që në muajin korrik konsultim paraprak lidhur […]

Continue Reading

Tatimet i falin 125 milionë euro bizneseve

  Drejtoria e Përgjithshme e Tatimeve ka njoftuar përfundimin e javës së shtatë të aksionit antiinformalitet. Tatimet kanë bërë të ditur edhe disa nga rezultatet kryesore të aksionit si dhe ecurinë e procesit të faljes fiskale, i cili do të vazhdojë deri në fund të këtij viti. Sipas tatimeve, ka vijuar procesi i fshirjes automatike […]

Continue Reading

Skema lehtësuese të pagesës me këste për pensionistët dhe familjet në nevojë

    Operatori i Shpërndarjes së Energjisë Elektrike (OSHEE)  ofron skema lehtësuse të pagesës me këste, 1200 lek në muaj për familjet në nevojë dhe pensionistë, dhe 2800 lekë për të tjerët, ndërsa vijon aksion për proçedim penal të vjedhësve të energjisë elektrike. Grupet e Task Force kanë kryer kontrolle në qarkun e Fierit, në Ballsh, […]

Continue Reading

Buxheti 2018/ Komisioni i Ekonomisë kalon kërkesat e institucioneve për punonjës dhe para, ja kush përfiton nga Kuvendi tek SHISH

  Komisioni për Ekonominë dhe Financat miratoi dje propozimet e bëra nga Komisionet Parlamentare për rishikim të fondeve dhe punonjësve në buxhetin e vitit 2018 duke dhënë aprovimin për disa kërkesa të institucioneve kryesore në vend. Shtesa u miratuan për Kuvendin, Kontrollin e Lartë të Shtetit, Gjykatën Kushtetuese, Ministrinë e Drejtësisë apo Presidencën. Por cilat […]

Continue Reading