Zyrtare/ Prokuroria e Katanias: Grupi i Habilajve trafikoi 20 milionë euro drogë e armë

Prokuroria e Katanias ka zbuluar detaje të tjera për grupin e trafikut të drogës dhe armëve që drejtohej nga shqiptarët Habilaj. Ndër të tjera në njoftimin e sotëm, prokuroria italiane thotë se grupi kishte në kontroll trafikun e drogës nga Shqipëria në Itali dhe se kishte një aktivitet kriminal me xhiro 20 mln euro. HETIMET […]

Continue Reading

Vasili, publikon dokumentin pa firmën e Ramës: Ky nuk e ka parë fare Buxhetin

Vasili nxjerr dokumentin pa firmën e Ramës: Ky është bojkotuesi i madh, nuk e ka parë fare Buxhetin e 2018-ës.  Petrit Vasili nga selia e LSI ka hedhur poshtë pretendimet dhe akuzat e mazhorancës se bashkë me opozitën po bojkotojnë diskutimin e Projektbuxhetit të 2018-ës, ligjit më të rëndësishëm për vendin.  Por, Vasili ka shpalosur […]

Continue Reading

Rama: Aksioni i 2018-ës, masa ndaj “hajdutëve” të ujit

  Reforma në sistemin e ujësjellësit do të jetë një prej objektivave të qeverisë Rama për vitin e ardhshëm. Në mbledhjen e grupit të Parlamentar të Partisë Socialiste, kryeministri Rama prezantoi edhe aksionin që do të ndërmarrë për 2018-ën, që do të jetë i ngjashëm me atë të energjetikës në mandatin e parë. “Ashtu si […]

Continue Reading

A do rritet çmimi i ujit për Tiranën? ERRU vendos në nëntor për kërkesën e UKT

    Komisioni Kombëtar Rregullator i Entit Rregullator të Ujit pritet që të marrë një vendim për çmimin e ujit në Tiranë në muajin nëntor. Burime pranë këtij komisioni pohuan për Monitor se tashmë janë kaluar të gjitha hallkat që shoqërojnë një procedurë standard. Duke pasur parasysh ndjeshmërinë e çështjes, mendimin nga palët e interesit […]

Continue Reading

Taksa e banesës, Rama: Kush ka  shtëpi të shtrenjtë paguan më shumë

  Kryeministri Edi Rama ka sqaruar gjatë mbledhjes së grupit parlamentar socialist ndryshimet në taksa, konkretisht atë për banesën. Rama tha se taksa nuk do rritet, por kush ka shtëpi me vlerë më të madhe do paguajë më shumë. “Kalojmë nga taksa e sheshtë për ndërtesën, pa rritur taksën, por duke ndryshuar metodologjinë, por kush […]

Continue Reading

Si të hipotekosh shtëpinë, rruga për qytetarët e braktisur nga ndërtuesi

  Janë me qindra pallate të pahipotekuara dhe në procesin e nisur problematika më e madhe është për ata që i ka braktisur ndërtuesi. Drejtori i ALUIZNI-t Tiranë  shpjegon se në fillim objekti do legalizohet e më pas vjen hipotekimi. Shteti ndërkaq u lehtëson atyre barrën e dokumenteve që i takonin ndërtuesit. Një pallat i […]

Continue Reading

Amnistia: Deri tani janë fshirë 37 mln euro detyrime, në proces janë 25 mijë tatimpagues

Administrata tatimore njofton se po vijon me zbatimin e Ligjit të Faljes nr. 33/2017 “Për pagesën dhe fshirjen/shuarjen e detyrimeve tatimore, detyrimeve të pagueshme në doganë, si dhe procedurën e heqjes nga qarkullimi të mjeteve të transportit pas fshirjes/shuarjes së detyrimeve tatimore”. Gjatë kësaj periudhe janë fshirë detyrime tatimore për 7,562 tatimpagues me vlerë 5.1 […]

Continue Reading

Përjashtimet e taksave mbi të ardhurat personale , sa humbi buxheti

  Përjashtimet nga taksat e disa sektorëve i kushtuan arkës së shtetit këtë vit mbi 18 miliardë lekë ose 137 milionë euro, sipas një analizë që ka bërë Ministria e Financave. Më shumë se 94 për qind të kësaj vlere e zënë përjashtimet nga TVSH-ja me mbi 17 miliardë lekë. Përjashtimet e taksave, konsiderohen humbje […]

Continue Reading

Bizneset “refuzojnë” të investojnë, mbyllin në banka 1 miliardë euro; Individët po i tërheqin

Ecuria e depozitave gjatë vitit të fundit ka shfaqur dy dukuri të kundërta. Së pari, individët po i heqin kursimet me afat në lekë nga bankat, teksa prej disa vitesh normat e interesit nuk janë të favorshme. Statistikat e Bankës së Shqipërisë, të publikuara dje , tregojnë se stoku i depozitave me afat në lekë […]

Continue Reading