“Ringjallet” Al Baghdadi: Allahu është me ju, shkatërroni çdo tiran!

ISIS ka shpërndarë një diskutim të ri të liderit tij, Abu Bakr Al Baghdadi, ku lëshohet një apel për “të shkatërruar çdo tiran, brenda apo jashtë Shtetit Islamik”. Lajmi bëhet i ditur nga “Site”, sajti që monitoron galaksinë xhihadiste në ueb.

Bëhet fjalë për shfaqjen e parë të Kalifit pas zërave të shumtë mbi vdekjen tij muajt e fundit. Ndërkohë FBI-ja ka lëshuar një alarm për sulme të mundshme terroriste me dronë në SHBA.

Edhe pse nuk është e qartë se kur daton audio, diskutimi përmban referime në lidhje me kërcënimet e Koresë së Veriut kundër Japonisë dhe SHBA-ve. “Amerikanët, rusët dhe europianët janë terrorizuar nga sulmet e muxhahedinëve, – pohon shefi i ISIS-it, duke shtuar – që tani koreano-veriorët, kanë nisur të kërcënojnë Amerikën dhe Japoninë dhe fuqinë e tyre bërthamore”.

Në audio, të prodhuar nga Fonfacioni “Al Forqan” dhe i postuar në platformën sociale “Telegram”, Kalifi, i cili dyshohej se kishte vdekur disa herë në të shkuarën, kërkon të ngrejë moralin e ndjekësve të tij që janë duke pësuar humbje të mëdha si në Siri, ashtu edhe në Irak. “Ju mjafton Allahu, drejtimi juaj”, – është titulli i diskutimit, i cili zgjat 45 minuta.

Në audio, Baghdadi thotë që Zoti është në anën e duhur në konfliktin mes “besimtarëve dhe të pafeve”.

Ai e nisi diskutimin me disa fraza të Kuranit për të kaluar më pas në pushtimin e SHBA-ve në Irak dhe “gjestet heroike” të Abu Musab Al Zarqawi, shefi i degës irakiane të Al Kaedës para se të vritej nga një sulm altot amerikan në qershor 2006.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *