Specialistët e Seksionit për Narkotikët finalizojnë operacion të dytë brenda pak orësh të koduar “Shkëmbi i Kuq”. Në këtë aksion është sekuestruar  68.3 kg lëndë narkotike Cannabis Sativa, 408 gr fara kanabis sativa dhe municione luftarake.

Gjatë kontrollit të ushtruar në vendin e quajtur “Guri i Kuq” , në pyllin e fshatit Barkanesh, Krujë janë gjetur dhe sekuestruar në cilësinë e provave materiale: 3 fuçi plastike brenda të cilave  janë gjetur 15 thasë plasmasi me peshë rreth 68.3 kg lëndë narkotike e dyshuar e llojit kanabis sativa; një kavanoz qelqi, i gjetur brenda një thesi,  i mbushur me farëra të dyshuara të llojit kanabis sativa, me peshë rreth  408 gr; 2 kallëpe tritoli me peshë 100 gr secili; 1 granatë ofensive; 1 ndezës unifikues granate; 1  armë gjysmë automatike model 56; 283 copë fishekë mod 63 dhe  fishekë luftarakë të kalibrit 7.62 mm dhe 1 krehër për armë automatike, model 7.62 mm.

Po punohet për identifikimin dhe kapjen e autorëve të implikuar në këtë veprimtari kriminale. Materialet i kaluan Prokurorisë Durrës për veprime të mëtejshme për veprat penale “Prodhimi dhe shitja e narkotikëve” dhe”Prodhimi dhe mbajtja pa leje e armëve luftarake dhe e municionit”.

PËRGJIGJU

Please enter your comment!
Please enter your name here