Sekuestrohet në Durrës kokainë me vlerë 50 mijë euro; 3 në pranga

Finalizohet  në Durrës  operacioni i koduar ”Segmenti”, ku u sekuestrua 0.5 kg  kokainë dhe arrestuan në flagrancë tre shtetas të cilët janë; Laurian Malko 32   vjeç, banues në Durrës; Elmaz Gjepali 29 vjeç, banues në Gjepalaj, Shijak dhe Mirvete Tupi 47 vjeçe, banuese në Durrës.

Arrestimi i tyre u bë pasi me  datë 25 shtator 2017, në lagjen Nr.14, Shkozet gjatë kontrollit të ushtruar shtetasve të mësipërm iu gjetën dhe sekuestruan në cilësinë e provave materiale  rreth 0.5 kg  lëndë narkotike e dyshuar e llojit kokainë; një pistoletë tip Ekol Special (zhurmuese)dhe një krehër; vlera monetare në lekë dhe Euro dhe 4 aparate telefoni celularë.

Roli i shtetasve të arrestuar

Shtetasi Elmaz Gjepali siguronte lëndën narkotike të llojit kokainë.

Mirvete Tupi lëndën narkotike të siguruar nga shtetasi Elmaz Gjepali  ia jepte shtetasit Laurian Malko dhe ky i fundit e shiste. Nëse lënda narkotike do të shitej vlera e saj në treg do të shkonte rreth 50 000 €.

Materialet i kaluan Prokurorisë Durrës për veprime të mëtejshme për veprat penale: “Prodhimi dhe shitja e narkotikëve”në bashkëpunim dhe”Prodhimi dhe mbajtja pa leje e armëve luftarake dhe e municionit” në ngarkim të shtetasit Laurian Malko;  “Prodhimi dhe shitja e narkotikëve”në Ngarkim të shtetasve Elmaz Gjepali dhe Mirvete Tupi.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *