Kuvendi ndan postet në komisionet parlamentare, PD i jep dy vende LSI

Kuvendi ka votuar emrat e propozuar nga grupet parlamentare për kryesinë e komisioneve të përhershme, duke miratuar ndarjen e deputetëve me 128 vota.

Partia Socialiste do të drejtojë pesë komisione të përhershme, PD 2 komisione dhe Lëvizja Socialiste për Integrim 1 komision.

Ajo që bie në sy nga ndarja e deputetëve, është fakti, që PD i ka lënë LSI-së përveç komisionit të Shëndetësisë për Petrit Vasilin (më parë ishte zgjedhur Bardh Spahia), edhe pozicionin e zv.kryetarit të Komisionit të Jashtëm, ku më parë ishte zgjedhur Tritan Shehu.

Me marrëveshje, këtë pozicion e ka marrë Klajda Gjosha, ish-ministrja e LSI-së.

Gjithashtu është zgjedhur, Vasilika Hysi dhe Edi Paloka nënkryetarë të Kuvendit.

Komisioni i Ligjeve

-Ulsi Manja kryetar, PS
-Eduard Halimi zv/kryeat PD
-Klotilda Bushka sekretare, PS

Komisioni për ekonominë dhe financat

-Erjon Brace kryetar, PS
-Jorida Tabaku zv/kryetare, PD
-Anastas Angjeli sekretar, PS

Komisioni për Sigurinë Kombëtare

-Ermonela Felaj kryetare, PS
-Flamur Noka zv/kryetar, PD
-Pjerin Ndreu sekretar, PS

 Komisioni për veprimtari prodhuese

-Eduard Shalsi kryetar, PS
-Florian Mima zv/kryetar, PD
-Besnik Bare sekretar, PS

Komisioni i Arsimit dhe mjeteve të informimit publik drejtohet nga PD

-Albana Vokshi kryetare, PD
-Milva Ekonomi nënkryetare, PS
-Fidel Ylli sekretar, PS

Komisioni i Shëndetësisë drejtohet nga LSI

-Petrit Vasili kryetar, LSI
-Elisa Spiropali nënkryetare, PS
-Klodiana Spahiu sekretare, PS

Komisioni për politikën e jashtme

-Mimi Kodheli kryetare, PS
-Klajda Gjosha zv/kryetare, LSI
-Elona Gjebrea sekretare, PS

Komisioni për Integrimin Europian

-Genc Pollo kryetar, PD
-Bledar Çuçi nënkryetar, PS
-Fatmir Velaj sekretar, PS

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *