Ndryshon Këshilli i Territorit – Miratohen emrat e rinj, shpërblimi 20 mijë lekë për mbledhje

Për çdo pjesëmarrje në mbledhjet e Këshillit Kombëtar të Territorit, anëtarët e tij do të paguhen 20 mijë lekë. Përmes një vendimi të miratuar me 20 shtator, Këshilli i Ministrave ka miratuar përbërjen e re të këtij Këshilli, si dhe masën e shpërblimit të anëtarëve. Shpërblimi i anëtarëve të Këshillit do të përballohet nga buxhetet […]

Continue Reading

Shpresë për rritjen e pensioneve, Ministri i Financave zgjidhet kryetar i Këshillit Administrativ të ISSH

  Ministri i Financave dhe i Ekonomisë, Arben Ahmetaj zgjidhet kryetar i Këshillit Administrativ të Institutit të Sigurimeve Shoqërore. Lajmi u bë i ditur në një postim në rrjetin social Facebook nga kreu i Institutit të Sigurimeve Shoqërore, Astrit Hado, pas mbledhjes së zhvilluar për zgjedhjen e kryetarit të ri të këtij Këshilli. “Z. Arben […]

Continue Reading

“Ringjallet” Al Baghdadi: Allahu është me ju, shkatërroni çdo tiran!

ISIS ka shpërndarë një diskutim të ri të liderit tij, Abu Bakr Al Baghdadi, ku lëshohet një apel për “të shkatërruar çdo tiran, brenda apo jashtë Shtetit Islamik”. Lajmi bëhet i ditur nga “Site”, sajti që monitoron galaksinë xhihadiste në ueb. Bëhet fjalë për shfaqjen e parë të Kalifit pas zërave të shumtë mbi vdekjen […]

Continue Reading

Shkodër, shpërthim me tritol dyqanit në qendër të qytetit

Një shpërthim me tritol ka ndodhur në lagjen  “Vasil Shanto ” të qytetit të Shkodrës. Sipas policisë ngjarja ka ndodhur rreth orës 1:40 të mëngjesit të sotëm, ndërsa nga shpërthimi nuk raportohet për të lënduar, por vetëm dëme të konsiderueshme materiale. Sipas burimeve policore mësohet se tritoli i është vendosur një dyqani këpucësh në katin […]

Continue Reading

Kuvendi miraton strukturën dhe funksionimin e organeve të Vettingut

Në një seancë maratonë, e cila  përfundoi pas orës 2 të mëngjesit, Kuvendi i Shqipërisë votoi pro miratimit të ligjit për strukturën dhe organikën e Kolegjit të Posaçëm të Apelimit në Gjykatën Kushtetuese dhe të Komisionit të Pavarur të Kualifikimit, si dhe për klasifikimin e pagave të Komisionerit Publik, të gjitha sipas variantit të propozuar […]

Continue Reading

Sekuestrohen 325 kg kanabis në Skrapar

Një sasi e konsiderueshme kanabis sativa është sekuestruar në zonën e Skraparit. Lënda narkotike, prej 325 kg, është sekuestruar gjatë një operacioni në fshatin Potom. Policia informon se “në vendin e quajtur “Xhamia e vjetër”, u gjetën brenda një magazine (ish rezervat) 17 thasë me peshë 325 kg lëndë narkotike e dyshuar Cannabis Sattiva. Strukturat […]

Continue Reading

Rama takon sipërmarrësit: Sekserët doganorë do largohen brenda 100 ditëve

Kryeministri Rama ka kërkuar ndihmën e sipërmarrësve në vend për të luftuar informalitetin dhe grabitqarët e parazitët që punojnë akoma n administratën shtetërore. Rama ka paralajmëruar se do të largojë brenda 100 ditëve të para të qeverisë agjendët doganore, duke i konsideruar ata si sekserë që ndërmjetësojnë sipërmarrjen me qeverinë. “Agjentët e doganës do të […]

Continue Reading

Drogë në makinë, kapen me 300 gramë kanabis dy të rinj

Specialistët e Seksionit të Trafiqeve dhe Narkotikëve në Komisariatin e Policisë Sarandë, kanë arrestuar në flagrancë dy shtetas: Elsion Leskaj, 30 vjeç dhe Zyber Leskaj, 27 vjeç, të dy banues në Delvinë. Sipas bluve, ata kanë qënë duke udhëtuar me automjetin tip ”Mercedes Benz”, në lagjen ”Papuçi”, në Delvinë, në momentin kur janë ndaluar nga […]

Continue Reading

U arratis nga komisariati në Shkodër, arrestohet pas 5 muajsh

Arrestohet pas 5 muajshi Mikel Doçi, i cili u arratis nga komisariati i policisë së Shkodrës më 17 prill të këtij viti. Për arratisjen e tij u pezulluan disa punonjës policie dhe për disa të tjera u vendosën paralajmërime. Doçi ishte shoqëruar ne Komisariat, sepse dyshohej se kishte qëlluar me armë në ajër, por mëngjesin […]

Continue Reading

Deputetja e PD-së i kujton Ruçit ’91, reagon kryeparlamentari

Deputetja e Partisë Demokratike e zgjedhur në Shkodër Izmira Ulqinaku që u cilësua si zëvendësuesja e Jozefina Topallit, ka folur në seancën e sotme plenare duke e nisur fjalën me zgjedhjen e Gramoz Ruçit në Krye të Kuvendit dhe duke i kujtuar ngjarjet e vitit 1991 në qytetin e saj ku u vranë 4 të […]

Continue Reading