Presidenti i Shteteve të Bashkuara, Donald Trump, tha se do të mbyllë qeverinë, nëse një gjë e tillë është e nevojshme për të ndërtuar murin në kufi me Meksikën.

Duke folur para mbështetësve në Feniks të Arizonës, Trump tha se demokratët opozitarë janë “pengesë”.

Gjatë fjalimit 80-minutësh, Trump akuzoi edhe mediat, duke thënë se ato u kanë dhënë “platformë” grupeve të ekstremit të djathtë.

Trump tha se mund t’i japë fund Nafta-s, një marrëveshje tregtare kjo me Meksikën dhe Kanadanë.

Duke u ndalur te Koreja e Veriut, Trump tha se shpreson se do të zvogëlohen tensionet rreth programit bërthamor të Phenianit.

Derisa komentet janë mirëpritur brenda qendrës së konferencës, protestuesit anti-Trump, që janë mbledhur jashtë saj, janë përleshur me policinë.

Policia ka përdorur gazin lotsjellës pasi protestuesit kanë hedhur shishe dhe gurë në drejtim të saj.

PËRGJIGJU

Please enter your comment!
Please enter your name here