Basha: Tahiri, Xhafaj dhe Balili, trafikantët që duhet të arrestojë Rama

Pak pas paralajmërimit të kryeministrit Rama për nisjen enjë operacioni kombëtar kundër elementëve kriminalë që kultivojnë dhe trafikojnë kanabis në vend, kreu i opozitës Lulzim Basha ka thënë se “kokat” e krimit në Shqipëri kanë lidhje me pushtetin. Në një status në profilin e tij në “Facebook”, Basha është shprehur se “koka” që ka kthyer […]

Continue Reading

Situata me zjarret, 5 vatra në të gjithë vendin

Pas gati një muaj duket se ka një përmirësim të ndjeshëm sa i përket situatës me zjarret. Sipas Emergjencave Civile, në 24 orët e fundit janë raportuar vetëm 5 vatra në të gjithë vendin. Specialistët e Emergjencave Civile janë duke mbajtur situatën në monitorim të vazhdueshëm në të gjithë vendin. Drejtoria e Përgjithshme e Emergjencave […]

Continue Reading

Presidenti Ilir Meta dekreton gjeneralin e parë

Presidenti i ri i vendit, Ilir Meta ka bërë sot dekretin e parë, duke dhënë një gradë madhore. Presidenca njofton se Meta i ka dhene graden “Gjeneral Brigade” Kolonel Bardhyl Myrteza KOLLÇAKUT me detyrë “Drejtor i Përgjithshëm i Agjencisë së Inteligjencës dhe Sigurisë së Mbrojtjes” në Ministrinë e Mbrojtjes”.   DEKRET PËR DHËNIE GRADE MADHORE […]

Continue Reading

Aksident i rëndë në Shkodër, drejtuesi i mjetit humb gjymtyrët

Një aksident i frikshëm ka ndodhur në orët e vona të mbrëmjes së djeshme, në rrugën Koplik-Bajzë, në Malësinë e Madhe, ku dy automjete u përplasën. Pasojat kanë qenë të rënda, teksa njëri prej të aksidentuarve ka humbur gjymtyrët. Mësohet se ai është Kreshnik Tilaj, dhe një tjetër person që ndodhet në gjendje kritike për […]

Continue Reading

SHBA-të, sinjale rikonfirmimi të angazhimit në Ballkan?

Ndërsa nënpresidenti amerikan Mike Pence është në prag të vizitës në Mal të Zi ku do të mbajë bisedime me udhëheqësit e Ballkanit, Zëvendës Ndihmës Sekretari i Shtetit, Hoyt Brian Yee thotë se angazhimi i Shteteve të Bashkuara në Ballkan vazhdon të jetë i fortë. Ky mesazh është lajm i mirë për udhëheqësit e vendeve […]

Continue Reading

Kanabisi, Çako: Task Force e përbashkët me prokurorinë

Kryeministri Edi Rama ka mbledhur sot në Kryeministri, Task Forcën kundër kultivimit të bimëve narkotike. Drejtori i Përgjithshëm i Policisë, së Shtetit, Haki Çako, ka propozuar ngritjen e një Task Force të përbashkët në bashkëpunim me Prokurorinë që sipas tij do të ishte më efikase për “evidentimin, zbulimin dhe goditjen e grupeve kriminale si dhe […]

Continue Reading

Rama: Gati një operacion kombëtar kundër feudëve të kanabisit

Kryeministri Edi Rama ka urdhëruar drejtues të Policisë së Shtetit të përgatisin një operacion të madh kombëtar kundër elementëve kriminalë dhe “kokave” të kultivimit të kanabisit, që ai i cilësoi si “feudë”. Gjatë raportimit në mbledhjen e Task Forcës për luftën kundër kanabisit, Rama përgëzoi Policinë e Shtetit, por theksoi edhe një herë goditjen e […]

Continue Reading

Rama: 10 pikat për planin e qeverisë nga qytetarët

Kryeministri Edi Rama ka bërë publike çfarë mendojnë qytetarët në lidhje me planin 10 pika të qeverisë duke filluar që nga shtatori. Në një shënim në Facebook, Kryeministri thotë se janë 2015 komente të qytetarëve që kanë shprehur mendimet për planin e qeverisë prej 10 pikash. Statusi në Facebook i Ramës RAPORTI JUAJ Skuadra e […]

Continue Reading

Velipojë, shpërthen cisterna me gaz në një lokal, disa plagosur

Një zjarr i madh ka ka përfshirë një pjesë të një kompleksi turistik në Velipojë të Shkodrës, ku dyshohet se shpërthimi ka ndodhur nga një cisternë gazi që ndodhej në katin e nëndheshëm të lokalit. Sipas ISHTI-së, shpërthimi nuk ka ndodhur nga ndonjë bombulë gazi, pasi pas verifikimit të tyre, ato kanë qenë të gjitha […]

Continue Reading