Saturday, February 24, 2018

Aktualitet

Autostrada e gropave, çdo ditë aksidente në rrugën Tiranë-Durrës

https://youtu.be/p_yrTejnv2Y Automjetet që lëvizin në autostradën Tiranë-Durrës dhe anasjelltas, detyrohen të bëjnë manovra të rrezikshme për të shmangur gropat e thella në rrugë. Edhe këtë të...

Kulture

“Akuarel” triumfon në Londër; Dokumentari i Pluton Vasit më i miri...

Dokumentari artistik “Akuarel (…dmth me fal)” është fitues i çmimit si “Dokumentari më i mirë” në edicionin e 15-të të Filmmaker International Film Festival...

Bashkia e Tiranës së shpejti blen shtëpinë e Kadares dhe Agollit

Bashkia e Tiranës në dhjetor hodhi idenë për blerjen e shtëpisë së shkrimtarit të ndjerë Dritëro Agolli dhe atë të Ismail Kadaresë. Projekt vendimi...

Ismail Kadare, vlerësohet me çmim në Itali

Shkrimtari Ismail Kadare merr një tjetër çmim, kësaj radhe në Itali. Në Udineze, Kadare u vlerësua me motivacionin si rapsod i dashuruar, por dhe...

Presidenti Meta në Vjenë me artistët shqiptarë

Presidenti Meta poston në adresën e tij në facebook këtë mesazh: “Mbrëmë në Vjenë, u ndjeva krenar nga shkëlqimi i artistëve tanë të mrekullueshem....

Magjia e Akuarelit nga Kina në Tiranë, mjeshtri Helidon Haliti hap...

“Home and abroad” është një projekt që ka bërë bashkë dy artistë, piktorin Helidon Haliti dhe kinezin Li Xiaocheng në ekspozita me dy itinerare...

EKONOMI

Paga minimale në Shqipëri, më e ulëta në Europë

Shqipëria ka pagën minimale më të ulët në Europë sipas Eurostat, me vetëm 180 euro/ muaj duke mbetur edhe pas Serbisë, e cila pagën...

Banka e Shqipërisë/ Ndryshojnë rregullat e kredive, bankat do pranojnë...

Banka e Shqipërisë po harton disa ndryshime të pritshme rregullative, që do të sanksionojnë përdorimin vetëm të dokumentacionit zyrtar financiar të subjektit që kërkon...

SOCIALE

Titujt e pronësisë/ Ministrja Gjonaj:  Si do i japet fund mbivendosjes

Qeveria shqiptare është duke ndërmarrë një reformë e cila do t’i japë zgjidhje problemit me titujt e pronësisë. Gjatë një inspektimi në qytetin bregdetar të...

Shpërblimet që marrin shqiptarët, ja sektori ku japin më shumë

  Sektori i industrisë nxjerrëse është ai që ofron pagat më të larta në vend, por jo e njëjta gjë vlen për shpërblimet. Ndërmarrjet vendosin...

SPORT

Politike

“HEC-et në Osum”, Rama: Të trashëguara, nuk i vendosim minën Shqipërisë

Kryeministri Edi Rama në një deklaratë për mediat nga qyteti i Beratit, ku qeveria është akomoduar për një mbledhje dy ditore, i është përgjigjur...

OPINION

Një vend pa shkencë, si një i sëmurë pa mendje –...

Prof. dr. Bajram Hysa Kërkimi shkencor, është ai që duhet t’i udhëheqë në fakt politikëbërësit në vendimet dhe politikat e tyre. Çfarë po ndodh tek...

Nafta dhe marrëveshja e pritshme me Greqinë për detin! – Nga...

Nga Kasem Seferi Ka parë dhe dëgjuar me kujdes  çfarë ka thënë  Kryeministri “ynë” Rama 2 dhe analistët përballë tij. Më vjen keq por duke...

Pse nuk duhet të trembet perëndimi nga bashkimi shqiptar? – Nga...

Nga Dritan Hila Fjala e kryeministrit Rama në Kuvendin e Kosovës nuk kishte ndonjë të re, përveç frazës për një president të përbashkët, e cila...

Më mirë vonë se kurrë – Spartak Ngjela

Spartak Ngjela Presidenti i Serbisë, Vuçiç, deklaroi dje kapitullimin e Serbisë, me pretendimin që “Kosovën e mbron Uashingtoni dhe Londra”. Ai e pa këto ditë me...

Është koha e maskarenjve – Nga Marin Mema

Nga Marin Mema Ata mund të kishin zgjedhur pasuritë e ofruara, ofiqet joshëse, pronat e pushtetin e pafundëm, por ndryshe nga të sotmit, zgjodhën një...