2014-03-04
    Ballkan Forum Email Chat Shqiptaret Gazeta Televizione Reklamat
    Banka Bursa Bashkia Kryeministra Instat Gjyqesori Millennium  
POLITIKA
Pozita
Opozita
Parlament
Presidence
Zgjedhjet
Politika e jashtme
KRONIKA
Lajmi i dites
Lajme nga rrethet
Prokukori
Gjykate
Policia
EKONOMI
Biznes
Finance
Investime
Bankat
SOCIALE
Bashkia
Shendetesi
Arsimi
Turizmi
Trotuar
Reportazhe
Personazh
KULTURE
Monumente
Muzika
Arti
Galeri
Kinema
Libri
BOTA
Emigrantet
Lajme nga rajoni
Lajme nga bota
Diplomaci
SPORTI
Sporte vendi
Sporte bote
Legjionarėt
**Gjermani 2006**
“Athina 2004”
OPINIONE
Analize
Koment
Opinion
Dosier
Speciale
Letrat e Lexuesve



Lajme nga Arti

“Miss Shqipėria 2009”Ja vajzat me kurorė

Autori i Lajmit: red.
"Miss Shqipėria 2009” ka njė emėr tė ri. Almeida Abazi, mbretėresha e bukurisė e vitit qė shkoi ėshtė detyruar qė ta dorėzojė kurorėn e mbretėreshės sė bukurisė, qė e mbajti prej njė viti. Por, veē saj vajza tė tjera kanė dorėzuar kurorat bukurosheve mė tė reja, qė janė kurorėzuar kėtė herė me ēmime tė ndryshme. Ndėrsa Abazi ka dorėzuar kurorėn e mbretėreshės, Roberta Gjoka ėshtė vlerėsuar si vajza me buzėqeshjen mė tė bukur ndėr tė gjitha bukuroshet pjesėmarrėse, 18 vjeēarja Xhulia Bejo mori vlerėsimin si vajza mė fotozhenike, ndėrsa Eldiona Xhanaj qė mbante numrin 20, tashmė mban kurorėn e Miss Turizmit. 16 vjeēarja Jehona Krasniqi vlerėsohet si Miss Eleganca, ndėrsa kurorėn e Miss Inteligjencės do ta rrėmbente bukuroshja nga Tirana Borana Kalemi. Por, deri nė zgjedhjen e Miss Shqipėrisė, pati disa surpriza. Pėrshėndetje speciale nga grupi “Elita 5” shoqėruan kėtė mbrėmjeje tė kurorėzimit tė mbretėreshės shqiptare. Kėtė mbrėmje dhe panoramėn e vajzave mė tė bukura shqiptare do tė zgjidhte edhe Afėrdita Dreshaj pėr tė prezantuar kėngėn e saj tė re. Vdekja e yllit tė Pop-it Michael Jakson nuk do tė dilte nga vėmendja e Petri Bozos, ku nė kėtė natė spektakli do t i linte hapėsirė trupės sė baletit tė performonte disa pjesė koreografike dedikuar yllit tė Pop-it, sigurisht nėn ritmet e kėngėve tė tij.

Sfilata
E parashikuar qė tė mbahej mė 27 qershor, “Miss Shqipėria 2009” me producent Petri Bozon, u shty pėr t u zhvilluar mbrėmė, mė 1 korrik. Sipas informacioneve zyrtare, 31 vajza u seleksionuan pėr kėtė natė nga 250 vajza tė prezantuara, tė cilat konkurruan me njėra-tjetrėn pėr ēmimin “Miss Shqipėria 2009”, i cili mbahej nga Almeida Abazi. Spektakli u zhvillua pranė Torrės mesjetare tė tė Durrėsit, ndėrsa u rrezikua pėr shkak tė reshjeve tė shumta. Megjithatė, producenti Petri Bozo ia doli mbanė. Vajzat sfiluan me elegancė te Torra pranė shėtitores "Taulantia" tė qytetit bregdetar, e cila shėrbeu si sfond e si skenė e spektaklit, tė ideuar dhe realizuar nga Studio “Rebus”. Ndėrkaq, nė marrėveshje me bashkinė e Durrėsit dhe sektorin e qarkullimit rrugor nė drejtorinė e policisė sė qarkut gjatė pėr dy ditė u kufizua lėvizja e automjeteve dhe kalimtarėve nė kėtė pjesė tė qytetit.
Shėtitjet historike
Konkursi alternativ i bukurisė shqiptare Mis Albania, ka nisur tė organizohet nė vitin 1998 dhe qė nga viti 2000 ka "shėtitur" nė qendrat historike dhe arkeologjike tė Butrintit, Rozafės, Apollonisė, Kalasė sė Lėkurėsit, Beratit, Elbasanit dhe Kaninės si dhe memorialit tė Skėnderbeut nė Lezhė. Sipas producentit Bozo, ky ėshtė edicioni i 11-tė i konkursit dhe vjen nė Durrės njė vit pasi ėshtė zhvilluar nė sfondin e Kalasė sė Prezės (Tiranė). Bozo shtoi se 31 konkurrentet janė pėrzgjedhur mes 250 pretendenteve shqiptare, me banim jo vetėm nė Shqipėri, por edhe nė vende tė tjera. “Seleksionimi i kujdesshėm ka sjellė kėtė edicion mė shumė vajza nga qytetet veriore tė vendit dhe njė pjesė e madhe e tyre janė studente nė universitete tė ndryshme”, u shpreh Bozo. Vajzat konkurrente, tė cilat qė prej dy javėsh ndodheshin nė Durrės, kanė zhvilluar provat me koreografen Kozeta Bakiu, ndėrsa bashkėpunėtorė tė tjerė kanė qenė, stilistja Anila Zajmi, drejtori i fotografisė, Lulzim Tufa dhe skenaristja Alda Bida.

Miss Fotozhenia Xhulia Bejo
Mosha: 18
Gjatėsia: 168
Vendlindja: Tiranė

Miss Buzėqeshja Roberta Gjoka
Mosha: 18
Gjatėsia: 174
Vendlindja: Lezhė

Miss Turizmi Eldiona Xhanaj
Mosha: 22
Gjatėsia: 182
Vendlindja: Shkodėr

Fioralba Gjini
Mosha: 17
Gjatėsia: 174
Vendlindja: Rrėshen

Arieta Drejtova
Mosha: 20
Gjatėsia: 168
Vendlindja: Bajram Curri

Desara Zilia
Mosha: 18
Gjatėsia: 172
Vendlindja: Tiranė

Ertemiona Mejdani
Mosha: 18
Gjatėsia: 177
Vendlindja: Korēė

Elona Kishta
Mosha: 16
Gjatėsia: 173
Vendlindja: Sarandė

Ina Sinco
Mosha: 17
Gjatėsia: 180
Vendlindja: Elbasani

Kamela Terova
Mosha: 18
Gjatėsia: 169
Vendlindja: Pogradec

Ledia Tafani
Mosha: 19
Gjatėsia: 170
Vendlindja: Librazhd

Borana Kalemi
Mosha: 18
Gjatėsia: 172
Vendlindja: Tiranė

Sandra Dervishi
Mosha: 17
Gjatėsia: 179
Vendlindja: Pogradec

Elodi Hasani
Mosha: 17
Gjatėsia: 179
Vendlindja: Tiranė

Floralba Sufaj
Mosha: 16
Gjatėsia: 183
Vendlindja: Burrel

Megi Goga
Mosha: 18
Gjatėsia: 182
Vendlindja: Tiranė

Anisa Muēa
Mosha: 17
Gjatėsia: 173
Vendlindja: Librazhd

Izabela Gjergji
Mosha: 17
Gjatėsia: 173
Vendlindja: Laē

Lolita Ndoci
Mosha: 16
Gjatėsia: 170
Vendlindja: Laē

Jehona Krasniqi
Mosha: 16
Gjatėsia: 168
Vendlindja: Zvicėr

Fioralba Topollaj
Mosha: 18
Gjatėsia: 172
Vendlindja: Gramsh

Elona Ndregjoni
Mosha: 17
Gjatėsia: 169
Vendlindja: Tiranė

Geralda Mazniku
Mosha: 19
Gjatėsia: 170
Vendlindja: Durrės

Rita Ukaj
Mosha: 19
Gjatėsia: 171
Vendlindja: Pukė

Ersida Gremi
Mosha: 19
Gjatėsia: 169
Vendlindja: Berat

Franēeska Malaj
Mosha: 16
Gjatėsia: 176
Vendlindja: Tiranė

Marsida Shkurta
Mosha: 17
Gjatėsia: 174
Vendlindja: Durrės

Violeta Lolgjuraj
Mosha: 18
Gjatėsia: 177
Vendlindja: Tuz, Mali i Zi

Jona Gjoni
Mosha: 17
Gjatėsia: 177
Vendlindja: Tiranė

Rovena Domi
Mosha: 21
Gjatėsia: 172
Vendlindja: Durrės

Arbora Rrecaj
Mosha: 17
Gjatėsia: 177
Vendlindja: Mitrovicė, Kosovė

Ky lajm ėshtė publikuar: 02/07/2009


  KERKO TEK BALLKAN

POLITIKA

RTSH, Komisioni i Medias bllokon procesin, nė pritje tė njė marrėveshje


Ministria e Bujqėsisė: Karburant me ēmim 100 lekė litri pėr fermerėt


Basha: Opozita do jetė e pranishme nė kuvend


Spiropali: U arkėtuan 10 miliard e 177 milionė lekė


Ligjet, seancė dėgjimore pėr trajtimin e tė burgosurve



Koment

Dėmton politika e keqe pa emėrues tė pėrbashkėt


I tillė ishte Azem Hajdari


Tė hiqet imuniteti ligjor pėr njerėzit e zgjedhur nė pushtet!


FATI , PĖR FATZINJTĖ...


Korrupsioni ėshtė rreziku i njė shoqėrie pėr dėshtim!



KRONIKA

Arrestohet grupi kriminal, 13 nė pranga, 2 nė kėrkim


Gjyqi ndaj meje i montuar pėr qėllime politike, tė pushohet


Gėrdeci, lirohet Ylli Pinari ishte dėnuar me 15 vite burg


Tiranė, eksploziv banesės sė biznesmenit, plagoset njė vajzė


Kapen me 450 kg drogė, nė pranga 2 persona


2001-2004 Ballkan.com
Te gjitha te drejtat e rezervuara "Ferano Group" Sh.p.k
Programuar nga Shqiperia.Com
Adresa e Redaksisë:
Rruga e Durresit, Nr 61, Tirane, Shqiperi
Tel / Fax: +355 4 229 954