2014-03-04
    Ballkan Forum Email Chat Shqiptaret Gazeta Televizione Reklamat
    Banka Bursa Bashkia Kryeministra Instat Gjyqesori Millennium  
POLITIKA
Pozita
Opozita
Parlament
Presidence
Zgjedhjet
Politika e jashtme
KRONIKA
Lajmi i dites
Lajme nga rrethet
Prokukori
Gjykate
Policia
EKONOMI
Biznes
Finance
Investime
Bankat
SOCIALE
Bashkia
Shendetesi
Arsimi
Turizmi
Trotuar
Reportazhe
Personazh
KULTURE
Monumente
Muzika
Arti
Galeri
Kinema
Libri
BOTA
Emigrantet
Lajme nga rajoni
Lajme nga bota
Diplomaci
SPORTI
Sporte vendi
Sporte bote
Legjionarėt
**Gjermani 2006**
“Athina 2004”
OPINIONE
Analize
Koment
Opinion
Dosier
Speciale
Letrat e LexuesveLajme nga SOCIALE

Ish- tė pėrndjekurit, 4 mijė emrat e rinj qė do tė dėmshpėrblehen
Ministria e Drejtėsisė: “Lista e dytė s ėshtė zyrtarizuar. Po punohet pėr skemėn e llogaritjes sė lekėve”

Autori i Lajmit: Ornela Manjani & Entela Duraj
Tė persekutuarit

“Ėshtė duke u mbyllur lista e dytė e dėmshpėrblimit pėr rreth 4 mijė ish-tė dėnuarit politikė, e cila do t ķ dėrgohet Kėshillit tė Ministrave pėr miratimin pėrfundimtar”

Lista e re pėr dėmshpėrblimin e ish-tė pėrndjekurve politikė do tė pėrmbajė 4 mijė emra tė tjerė. Burime nga Ministria e Drejtėsisė dhe ajo e Financave konfirmuan dje pėr gazetėn Ballkan se emrat e pėrfituesve tė rinj ende nuk janė zyrtarizuar, por se lista ėshtė nė fazat e fundit tė pėrgatitjes sė saj. Momentalisht po punohet pėr pėrfituesit e rinj (pas 1400 tė listės sė parė) dhe pėr skemėn e llogaritjes sė lekėve qė u takojnė tė persekutuarve sipas viteve tė burgut. “Ėshtė duke u mbyllur lista e dytė e dėmshpėrblimit pėr rreth 4 mijė ish- tė dėnuarit politikė, e cila do t ķ dėrgohet Kėshillit tė Ministrave pėr miratimin pėrfundimtar. Lista e publikuar dje nė disa media nuk ėshtė njė listė e plotė, ajo ėshtė njė listė me emrat e ish-tė dėnuarve politikė drejtuar Ministrisė sė Financave, Entit Kombėtar tė Banesave, dhe Zyrės sė Pasurive tė Paluajtshme pėr verifikimin e pėrftimeve qė ish-tė dėnuarit kanė marrė mė parė. Emrat e pėrfituesve tė dalė nė kėtė listė janė edhe nė listėn pėrfundimtare, por bashkė me ta ka edhe emra tė tjerė verifikimi (nga Financat, Enti i Banesave dhe ZRRPP) pėr tė cilėt tashmė ka mbaruar. Nė kėtė listė tė dytė janė rreth katėr mijė emra fitues”, - tha dje Marsida Xhaferllari, drejtore e Pėrgjithshme e Kodifikimit nė Ministrinė e Drejtėsisė.
Kėrkesat
Nė total pranė Ministrisė sė Drejtėsisė janė depozituar rreth 19 mijė kėrkesa pėr dėmshpėrblim financiar. Procesi i dėmshpėrblimit ėshtė njė proces qė zgjat. “Ministria e Drejtėsisė ka rolin qendror nė procedurėn administrative tė shqyrtimit tė kėrkesave, megjithatė ky ėshtė njė proces i lidhur edhe me institucionet e tjera, pasi ne e rakordojmė informacionin me Ministrinė e Brendshme, me Ministrinė e Mbrojtjes, Arkivin e Shtetit, SHISH, Ministrinė e Financave, Entin e Banesave dhe ZRPP-nė, sigurisht edhe me qytetarėt, sepse ka disa dokumente qė duhet t ķ paraqesin ata. I gjithė ky bashkėrendim sjell shtrirje nė kohė tė gjithė procesit, i cili nuk mbaron me paraqitjen e kėrkesės nė Ministrinė e Drejtėsisė”,- thanė mė tej burimet nga Ministria e Drejtėsisė. Po sipas tyre, sqarohet se me pėrfundimin e procesit administrativ, dosjet e pėrfunduara qė i kanė aktet e plota pėrfshihen nė njė listė dhe kjo listė dėrgohet pėr miratim nė Kėshillin e Ministrave, pra ėshtė Kėshilli i Ministrave autoriteti qė vendos pėrfitimin e dėmshpėrblimit financiar. Aktualisht Ministria e Drejtėsisė ėshtė duke mbyllur listėn e dytė qė do t ķa dėrgojė Kėshillit tė Ministrave.
Fondi
Dėmshpėrblimi i ish-tė pėrndjekurve do tė realizohet nėpėrmjet kėsteve pėr tetė vjet ku shuma qė ata do tė marrin ėshtė 720 000 lekė tė reja pėr ēdo vit burg qė ata kanė bėrė. Buxheti qė ėshtė alokuar pėr dėmshpėrblimin e plotė tė tė pėrndjekurve, ėshtė 800 milionė USD, ku qeverisė i takon pėrkatėsisht tė shpenzojė 100 milionė USD nė vit. Realizimi i kėtij buxheti ėshtė bėrė dhe do tė vazhdojė qė tė bėhet nėpėrmjet kredive tė buta qė ka marrė Ministria e Financave. Procesi, i cili pritet tė mbarojė pėr tetė vjet, mendohet qė tė dėmshpėrblejė sipas listės sė dytė, 4000 persona qė kanė dorėzuar dokumentacionin dhe kanė aplikuar pėr tė marrė kompensimin.

Pėrshpejtim i procesit
Miraka: “Do tė dėmshpėrblehen deri nė 100 emra nė ditė”
Dėmshpėrblimi pėr ish- tė pėrndjekurit politikė deri mė tani ėshtė realizuar pėr 500 persona (referuar listės sė parė me 1400 emra). Burime nga Instituti i tė Pėrndjekurve Politikė konfirmuan dje pėr gazetėn “Ballkan” se momentalisht shpėrndarja e lekėve ėshtė bllokuar pėr arsye ristrukturimi. “Pritet tė ndryshojė struktura duke rritur numrin e punonjėsve qė do tė merren me procesin e shpėrndarjes sė lekėve, me qėllim pėrshpejtimin e kėtij procesi deri nė 100 dėmshpėrblime nė njė ditė. Nė kėtė mėnyrė organizimi pritet qė dėmshpėrblimi pėr ish-tė dėnuarit politikė tė pėrfundojė mė herėt sesa ishte parashikuar”, - tha dje Simon Miraka, drejtor i Institutit tė tė Pėrndjekurve Politikė tė Shqipėrisė. Ndėrkohė aplikimi pėr trashėgimtarėt (motra, vėllezėr, nipėr) e ish- tė pėrndjekurve, tė cilėt nuk jetojnė mė, po vazhdon me dorėzimin e dosjeve nė Ministrinė e Drejtėsisė.

Ky lajm ėshtė publikuar: 29/05/2009


  KERKO TEK BALLKAN

POLITIKA

RTSH, Komisioni i Medias bllokon procesin, nė pritje tė njė marrėveshje


Ministria e Bujqėsisė: Karburant me ēmim 100 lekė litri pėr fermerėt


Basha: Opozita do jetė e pranishme nė kuvend


Spiropali: U arkėtuan 10 miliard e 177 milionė lekė


Ligjet, seancė dėgjimore pėr trajtimin e tė burgosurveKoment

Dėmton politika e keqe pa emėrues tė pėrbashkėt


I tillė ishte Azem Hajdari


Tė hiqet imuniteti ligjor pėr njerėzit e zgjedhur nė pushtet!


FATI , PĖR FATZINJTĖ...


Korrupsioni ėshtė rreziku i njė shoqėrie pėr dėshtim!KRONIKA

Arrestohet grupi kriminal, 13 nė pranga, 2 nė kėrkim


Gjyqi ndaj meje i montuar pėr qėllime politike, tė pushohet


Gėrdeci, lirohet Ylli Pinari ishte dėnuar me 15 vite burg


Tiranė, eksploziv banesės sė biznesmenit, plagoset njė vajzė


Kapen me 450 kg drogė, nė pranga 2 persona


2001-2004 Ballkan.com
Te gjitha te drejtat e rezervuara "Ferano Group" Sh.p.k
Programuar nga Shqiperia.Com
Adresa e Redaksisë:
Rruga e Durresit, Nr 61, Tirane, Shqiperi
Tel / Fax: +355 4 229 954