2014-03-04
    Ballkan Forum Email Chat Shqiptaret Gazeta Televizione Reklamat
    Banka Bursa Bashkia Kryeministra Instat Gjyqesori Millennium  
POLITIKA
Pozita
Opozita
Parlament
Presidence
Zgjedhjet
Politika e jashtme
KRONIKA
Lajmi i dites
Lajme nga rrethet
Prokukori
Gjykate
Policia
EKONOMI
Biznes
Finance
Investime
Bankat
SOCIALE
Bashkia
Shendetesi
Arsimi
Turizmi
Trotuar
Reportazhe
Personazh
KULTURE
Monumente
Muzika
Arti
Galeri
Kinema
Libri
BOTA
Emigrantet
Lajme nga rajoni
Lajme nga bota
Diplomaci
SPORTI
Sporte vendi
Sporte bote
Legjionarėt
**Gjermani 2006**
“Athina 2004”
OPINIONE
Analize
Koment
Opinion
Dosier
Speciale
Letrat e LexuesveLajme nga SOCIALE

Akreditimi i universiteteve, brenda qershorit

Autori i Lajmit: RedAkreditimi i universiteteve shqiptare do tė pėrfundojė nė qershor. Vitin e ardhėshėm akademik studentėt do ta kenė mė tė qartė pėr tė zgjedhur universitetin qė ofron diploma cilėsore dhe tė besueshme nė tregun e punės. Premtimi vjen nga ministrja e arsimit dhe sportit Lindita Nikolla. Deri nė muajin qershor ne do tė kemi njė tablo tė qartė qė vjen nga njė investigim qė do tė kryhen nga njė angjensi e madhe dhe e pavarur, antare enkas pėr akreditimin e gjithė universiteteve nė Shqipėri. tha Lindita Nikolla, ministre e arsimit dhe sportit. Deklarata u bė gjatė njė takimi me homologun e saj kosovar Ramė Buja, vizita e tė cilėt ėshtė pritur me protesta nga studentėt kosovar qė janė diplomuar nė universitetet shqiptare private nė Tiranė. Ata kanė kėrkuar njohjen e diplomave tė tyre nga shteti kosovar, ndėrkohė qė ministri Buja ka premtuar se do tė zgjidhė kėtė ngėrē. Mbi 1600 stutendė kosovarė kanė diploma nė universitetet shqiptare qė do tė thotė nuk ėshtė njė numėr i vogėl dhe nuk mund tė luhet me kėtė njėrėz. Tė gjithė studentėt tanė qė kanė studiuar nė universitete private nė mbarė botėn kanė validitet apo vleshmėri pėrderisa vetėm pėrqindja nuk njeh diplomat e Shqipėrisė. Niman Bardhi , pėrfaqėsues i studentėve. Ne kemi biseduar edhe pėr kėtė problem pėrmes komisioneve profesionale tė veēanta se ēfarė tė bėjmė. Ata qė kanė mbaruar tani mė janė mbi 100 mijė djemė dhe vajza nga Kosova qė kanė diploma dhe kėrkojnė zgjidhjen e kėtij rasti. tha Ramė Buja, ministėr i arsimit tė Kosovės. Ndėrkaq tė dy ministrat janė shprehur edhe pėr unifikimin e teksteve tė arsimit parauniversitar mes dy shteteve. Ata thanė se pas abetares, reforma kurrikulare ėshtė nė rrygėn e duhur, por fillimisht duhet qė tė dyja shtetet tė bėjnė ndryshimet e nevojshme ligjore e stukturore, nė veēanti kjo e fundit pėr shtetin shqiptar i cili ka sistemin 6 plus tre plus tre dhe jo pesė plus katėr si Kosova.

Ky lajm ėshtė publikuar: 05/02/2014


  KERKO TEK BALLKAN

POLITIKA

RTSH, Komisioni i Medias bllokon procesin, nė pritje tė njė marrėveshje


Ministria e Bujqėsisė: Karburant me ēmim 100 lekė litri pėr fermerėt


Basha: Opozita do jetė e pranishme nė kuvend


Spiropali: U arkėtuan 10 miliard e 177 milionė lekė


Ligjet, seancė dėgjimore pėr trajtimin e tė burgosurveKoment

Dėmton politika e keqe pa emėrues tė pėrbashkėt


I tillė ishte Azem Hajdari


Tė hiqet imuniteti ligjor pėr njerėzit e zgjedhur nė pushtet!


FATI , PĖR FATZINJTĖ...


Korrupsioni ėshtė rreziku i njė shoqėrie pėr dėshtim!KRONIKA

Arrestohet grupi kriminal, 13 nė pranga, 2 nė kėrkim


Gjyqi ndaj meje i montuar pėr qėllime politike, tė pushohet


Gėrdeci, lirohet Ylli Pinari ishte dėnuar me 15 vite burg


Tiranė, eksploziv banesės sė biznesmenit, plagoset njė vajzė


Kapen me 450 kg drogė, nė pranga 2 persona


2001-2004 Ballkan.com
Te gjitha te drejtat e rezervuara "Ferano Group" Sh.p.k
Programuar nga Shqiperia.Com
Adresa e Redaksisë:
Rruga e Durresit, Nr 61, Tirane, Shqiperi
Tel / Fax: +355 4 229 954