Reforma e ujit, Bonati apel prefektëve: Administrata të japë shembullin   

Sociale

Zv.ministri i Infrastrukturës dhe Energjisë, Hantin Bonati është takuar me 12 prefektët e qarqeve të vendit ku i njohu me ecurinë e deritanishme të ndërhyrjes në terren nga ndërmarrjet e ujësjellësave. “Tashmë është një fakt që ky aksion po sjell frytet e para që janë mjaft pozitive. Janë rreth 6 mijë kontrata të lidhura në […]

Reformë drejtësie pa reformimin e institucionit të avokatisë?!… – Nga Av. Sergjio Mazreku

Opinion

 Nga Av. Sergjio Mazreku   Ka dy vjet që reforma në drejtësi, me dritëhijet, dilemat dhe enigmat e saj është në agjendën e ditës të shoqërisë shqiptare, në pritje të një modeli tjetër të funksionimit të organeve të drejtësisë, që t’iu jepet fund dënimeve abuzive nga njëra anë dhe mosndëshkueshmërisë së “peshqve të mëdhenj” nga […]

Vendimi i qeverisë/ 6800 pronarët që përfitojnë pagesë  të përshpejtuar  

Sociale

Të gjithë ish-pronarët që kanë një vendim për njohjen e pronës nga Agjencia e Trajtimit të Pronave, për të përfituar kthimin ose kompensimin duhet të paraqiten pranë Agjencisë për të plotësuar formularët për pagesa të përshpejtuara. Për të përfituar pagesën e përshpejtuar mund të aplikojnë 6800 pronarët, të cilët kanë aplikuar për kthimin dhe kompensimin […]

Ambasada e SHBA: T’u refuzua viza amerikane? Ja kur mund të aplikosh sërish

Sociale

Ambasada amerikane në Tiranë ka sqaruar një dilemë të madhe për shumë qytetarë shqiptarë që iu është refuzuar një apo disa herë, viza për në SHBA. Ja çfarë njofton amabsada: “A duhet të aplikoni përsëri menjëherë pas refuzimit të vizës? Mos harroni, shpesh është e vështirë për aplikantët të diskutojnë informacione të reja në një kohë […]

Nga 23 janari, Italia pret kërkesat për punonjësit josezonalë dhe për konvertimet

Sociale

Nga dje filluan përpilimet e kërkesave në portalin e ministrisë së Brendshme, por për nisjet duhet pritur 23 janari.  Formularët që duhen përpiluar sipas tipit të autorizimit që kërkohet. Nis faza e parë e flukseve 2018. Nga mëngjesi i sotëm është e mundur të përpilohen dhe të ruhen në portalin e ministrisë së Brendshme https//:nullaostalavoro.dlci.interno.it. kërkesat […]

Shqipëria ndër vendet me taksat më të larta për të ardhurat personale në rajon – Nga: Aurora Sulçe  

Opinion

Nga: Aurora Sulçe  “Kam ardhur në bankë për të paguar tatimin mbi të ardhurat personale që është 15% e shumës që u pagova. Konkretisht, për 500 euro që jam paguar, duhet t’i paguaj 75 euro shtetit. Unë punoj me kohë të plotë në një kompani, por angazhohem edhe me punë part time. Ndonjëherë pagesën 15% e […]

Bastet thyhen në Kushtetuese, fiton koncesioni i lojërave të fatit, tarifat që paguhen

Ekonomi Sociale

Gjykata Kushtetuese ka rrëzuar kërkesën e bërë nga Shoqata e Shoqërive të Basteve Sportive që lidhej me koncesionin e mirëmbajtjes së Sistemit Qendror të Monitorimit Online të lojërave të fatit. Në argumentet e saj Gjykata Kushtetuese ka nënvizuar se në rastin e sistemit online nuk jemi para cenimit të lirisë. “Gjykata vlerëson se detyrimi për […]

Puset, qeveria gati draft ligjin për formalizimin, më pas nis pagesa e ujit për bizneset

Sociale

Gjatë kohës së prezantimit të reformës së ujit vëmendja u ndal dukshëm tek disa deklarata të Kryeministrit lidhur me puset që individët apo bizneset shfrytëzonin. Por ndërsa për individët Rama tha se nuk do të ketë pagesë por vetëm formalizim, pra deklarim, për bizneset nuk është kështu. Këta të fundit do të duhet të paguajnë […]

Të lodhet sa të dojë SPAKU për të mbledhë prova, i shkatërron Rilindja me rregullore – Nga Ylli Manjani

Opinion

  Nga Ylli Manjani Rregullorja anti-SPAK e hashashit. E lemë mënjanë argumentin që rregullorja e Kuvendit për herë të fundit u miratua me konsensus, të kërkuar nga Edi Rama. Në fakt në emër të konsesusit që ju dha, ai shtyu në kohë marrjen e statusit Kandidat. Por, nejse! Ta lëmë menjanë këtë. Të merremi pak me […]

Zgjedhja e Kryeprokurorit të Përkohshëm, Lu: Kushtetuta dhe ligji për Prokurorinë janë të qarta

Aktualitet

“Kushtetuta dhe ligji për Prokurorinë janë të qarta. Ambasada e SHBA mbështet opinionin ligjor që OPDAT dhe EURALIUS i kanë dhënë Parlamentit”. Ky është reagimi i Ambasadorit amerikan në Tiranë, Donald Lu në lidhje me hapat që po ndiqen për zbatimin e reformës në drejtësi. Pak ditë më parë, Partia Demokratike dhe Lëvizja Socialiste për […]